Konkordato ilan etmek zorlaştı

Ekonomik krizle birlikte artan konkordato ilanlarına ilişkin yapılan düzenlenenin Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte firmaların konkordato ilan etmesi daha da zorlaştı.

Konkordato ilan etmek zorlaştı
07 Aralık 2018 Cuma 13:28

banner225

Ekonomide süren kriz nedeniyle borçlarını ödeyemez duruma gelen şirketlerin son dönemde birbiri ardına mahkemeye başvurarak alacaklılara belli bir düzen içinde tarafsız şekilde ödeme yapılmasını talep etmesine ilişkin uygulanan prosedür olan konkordatoya başvurması, hükümeti bu konuda düzenleme yapmaya itti.

İcra ve İflas Kanunu'nun konkordatoya ilişkin bazı hükümlerinde son sekiz aylık uygulamada ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi, sunulduğu Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Teklifin kabul edilmesi ile birlikte firmaların konkordatoya gitmesi artık daha zorlaştı.

BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞTİRİLDİ

Kanunla birlikte borçlunun, konkordato talebine ekleyeceği belgelerde değişiklikler yapıldı. Bu belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştirildi.

Ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce de arabulucuya başvurulması da, yine dava şartı haline getirildi. Ancak bu şart, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilk derece mahkemeleri ve bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay’da görülen davalar hakkında uygulanmayacak.

ALTI HAFTA İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK

Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten altı hafta içinde sonuçlandıracak. Bu süre, zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla iki hafta uzatılabilecek.

Teklif öncesi ise, konkordato kararı iki aşamadan oluşuyordu. Mahkeme genel olarak üç ile beş aylık geçici süre ile şirketlerin aleyhine yapılacak tüm takip işlemlerini durdurabiliyor, bu geçici sürenin ardından yine mahkeme tarafından borçlu şirkete bir ile bir buçuk yıl arasında kesin süre veriliyordu.

Kanun teklifinde genel gerekçe bölümünde, “15 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7101 sayılı Kanunla, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun konkordatoya ilişkin hükümleri revize edilmiştir. Yaklaşık sekiz aylık uygulamanın takibi neticesinde, ortaya çıkan bazı sorunların çözümüne yönelik de düzenlemeler yapılmaktadır” denildi.

Genel gerekçede ayrıca, “Bu kapsamda teklifle konkordato talebine eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmekte ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda uygulamada yaşanan sorunları çözecek mahiyette düzenlemeler yapılmaktadır” da denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.