İSİG Meclisi: Şubat ayında en az 125 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Şubat ayında en az 125 işçi yaşamını yitirdi. Ayrıca Ocak ayına ilişkin ellerine 4 iş cinayeti bilgisi daha ulaştığına dikkat çekilen raporda, “Türkiye’de 2019 yılının ilk iki ayında en az 284 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi” denildi.

İSİG Meclisi: Şubat ayında en az 125 işçi yaşamını yitirdi
04 Mart 2019 Pazartesi 17:43

banner255

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Şubat ayı raporunu açıklayarak en az 125 işçinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. “Kadın işçiler, iş cinayetlerinde ölseler bile ‘görünmüyorlar” başlığıyla paylaşılan raporda, “20 Şubat sabahı 05.00’te, lastik çizmelerini giyip günlük 40 TL yevmiye için yola çıktılar. Servisin devrilmesi sonucu 4’ü olay yerinde biri hastanede olmak üzere 5 kadın tarım işçisi yaşamını yitirdi. Mersin Silifke’deki bu iş cinayetinin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen işçilerin isimleri basında yer almamıştı. İşçilerin 4’ünün ismini 22 Şubat’ta yaptığımız araştırmalar sonucu öğrendik: Aslı Gür, Elif Önge, Emine Tardo ve Eşe Açık. Unutturmayacağız. Şenay Dinç, 33 yaşındaydı. 28 Ocak’ta Tekirdağ Ergene’de kalite kontrol görevlisi olarak çalıştığı tekstil fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu ağır yaralanmış ve Kocaeli Derince’de Yanık Ünitesi’ne sevk edilmişti. 12 Şubat’ta yaşamını yitirdi. Ulusal basın bu iş cinayetine ise ancak 19 Şubat’ta yer verdi. Bu örnekler sadece Şubat ayına ait ve öğrenebildiklerimiz” denildi.

‘KADINLAR BAKIMINDAN GÜVENSİZLİĞİ GÖSTERİYOR’

“İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanının ‘görünmeyenleri’: Kadın işçiler, işçi sağlığı ve iş güvenliği bugün bütün işçiler açısından en can yakıcı sorunlardan biri olmasına karşın eril çalışma ortamı ve eril baskı bu alanı, kadın işçiler açısından daha da can yakıcı hale getiriyor” ifadelerine yer verilen raporda. kadınların, tarlaya çalışmaya gitmek üzere istiflendikleri kasalarda geçirdikleri trafik kazalarında, ev işçisi olduğu evin camını silerken düşerek, bir aracın altında ezilerek ya da işyerini basan bir erkek tarafından vurularak yaşamını yitirdiği belirtildi. Son yıllardaki kadın işçilerin işyerinde ya da iş yolunda bir erkeğin şiddeti sonucu ölümlerindeki artışın dikkat çekici olduğu vurgulanan raporda, “Örneğin, 2018 yılında yaşanan kadın iş cinayetlerinden 7’sinin nedeni kadınların işyerindeki ya da işyerine dışarıdan gelen bir erkek tarafından katledilmesi ya da cinsel ve fiziki şiddet görmesi. Bu durum işyerlerinin özellikle kadınlar bakımından güvensizliğini göstermeye yetiyor” ifadelerine yer verildi. 

‘YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN ÖRGÜTLENİYORUZ’

Ölen kadın işçilerin çoğu sendikasız ve en az yüzde 75’inin ise kayıt dışı çalıştırıldığı belirtilen raporda, hem kadın işçi ölümlerinin sayısının hem de ölümlerdeki kayıt dışı oranının çok daha yüksek olacağı görüleceği ifade edildi. Raporda, “Mücadelemiz sözümüz olsun: Kadın işçiler olarak, yaşamak ve yaşatmak için örgütleniyoruz” denildi. 

2019 YILININ İLK 2 AYINDA EN AZ 284 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Şubat ayında 125 iş cinayetinden 1’i çocuk, 9’u kadın ve 3’ü göçmen olduğu vurgulanan raporda, “Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen hiçbir iş cinayeti yok. Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır. Elimize Ocak ayına dair 4 iş cinayeti bilgisi daha ulaştı. Bu noktada Ocak ayında en az 159 ve Şubat ayında en az 125 olmak üzere; Türkiye’de 2019 yılının ilk iki ayında en az 284 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi” denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.