'İller Bankası batık inşaat sektörünün içine çekiliyor'

İller Bankası'nın kentsel dönüşüm projelerine hibe ve finansman sağlamasının önünü açan maddeyi de içeren “torba yasa” teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

'İller Bankası batık inşaat sektörünün içine çekiliyor'
08 Aralık 2018 Cumartesi 14:15

banner255

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen, "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" komisyonda kabul edildi. 71 maddelik torba teklifte, muhalefetin en kritik madde olarak gördüğü İller Bankası'nın 13'üncü maddesinin 3'üncü ve 7'nci fıkralarının değiştirilmesini öngören 58'inci maddesi de muhalefetin itirazına rağmen komisyondan geçti. 

İller Bankası Kanununun mevcut 13'üncü maddesinin 3'üncü fıkrasında banka, Genel Kurul tarafından onaylanan bilançonun safi yüzde 51 karını, nüfusu 25 binin altında olan belediyeler için il özel idaresi tarafından yapılan kentsel alt yapı projelerine hibe verilmesini sağlıyor. Ancak torba teklifte bu hükmün değişmesini öngören 58'inci madde ile nüfusu 25 bin altında olan belediyeler sınırlaması kaldırılarak bütün belediyeleri kapsayacak şekilde düzenlendi. Böylece madde, mevcut kanunda yer alan nüfus sınırlamasının kaldırılmasını öngörüyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜME FİNANSMAN

Ayrıca 58'inci madde, mevcut kanunda yüzde 51 karın, il özel idareleri tarafından hazırlanan projelere verilmesini sağlayan ibarede değiştirilerek, karın doğrudan yerel yönetimlere verilecek şekilde düzenlendi. Yine değişiklikle, mevcut kanunda yer alan kentsel alt yapı projelerine, kentsel dönüşüm sektörü de eklendi. Böylece, banka yüzde 51 kardan özel sektöre de finansman sağlayacak.

7'NCİ FIKRADA DEĞİŞİKLİK

Torba teklifin 58'inci maddesi ile İller Bankası Kanununun mevcut 13'üncü maddesinin 7'nci fıkrasında yer alan, "Banka kendi kaynakları dışında finansmanı temin edilmek ve 5411 sayılı kanuna aykırı olmamak kaydıyla çalışma alanı kapsamında yurt dışında projelendirme ve danışmanlık hizmetleri verebilir, projelerin uygulanması için temin edilen finansmanın kullanılmasına aracılık edebilir" hükmünü, "5411 sayılı Kanuna aykırı olmamak kaydıyla Banka gelir temin etmek amacıyla; yurtiçi ve yurtdışında doğudan veya ortaklıklar aracılığıyla proje geliştirebilir, yenilenebilir enerji, şehir planlama, mimarlık, mühendislik ve müşavirlik hizmetleri, altyapı ve üstyapı uygulamaları yapabilir veya yaptırabilir" şeklinde değişikliğe gidildi. Değişiklik ile banka, kendi kaynakları dışında finansman sağlayabilecek.  

'BANKA İNŞAAT BATAKLIĞINA ÇEKİLİYOR'

AKP Milletvekili Ziya Altunyaldız ve AKP'li 7 milletvekilinin hazırladığı teklifin, İller Bankası Kanununun da değişiklik öngören 58'inci maddesine muhalefet itirazda bulundu. 

Komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, maddenin teklifin "en tehlikeli maddesi" olduğunu belirterek, değişiklikte nüfus sınırlanmasının kaldırılması ve kentsel dönüşüm sektörünün eklenmesi ile ilgili, şunları söyledi: "Burada yapılmaya çalışılan şey, İller Bankası bu kaynakları, köylerin, nüfusu az küçük belediyelerin hizmetinde kullanılan bu kaynağı buradan alıyor ve iflas etmiş olan belediyelerin büyük projelerine aktarıyor. İller Bankası batmış olan inşaat sektörünün içine de aktif bir şekilde çekiliyor. Yasada yapılan üç kritik değişiklikle banka âdeta inşaat bataklığına çekiliyor. İlk olarak nüfus kıstası ortadan kaldırılıyor ve il özel idaresi şartı da kaldırılıyor. Sonra 'Elinde iyi para birikti.' denilerek kentsel dönüşüm projelerine dâhil ediliyor. Her türlü inşaat projesinde kriter konulmadan hibe aktarılacağı söyleniyor."  

'AKP BELEDİYELERİ ZOR DURUMDA'

AKP'li belediyelerin şuan mali açıdan zor durumda olduğunu belirten Bekaroğlu, "Yerel seçimler öncesi İller Bankasından seçim sonucunu değiştirme amacıyla bu tür destekler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu da bilmekteyiz" dedi.

ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Bekaroğlu'nun maddenin tekliften çıkarılması yönündeki önergesi ile CHP'li Abdüllatif Şener'in maddeye "eşitlik, adalet ve hakkaniyet ilkelerinin eklenerek, belediyelerin siyasi parti ayrımı gözetmeksizin İller Bankası tarafından tahsis edilecek ödeneklerden eşit ve kamu yararına uygun şekilde yararlanması" yönündeki değişiklik önergesi reddedildi.

Torba yasa teklifi komisyonda oy çokluğu ile kabul edildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.