İktisatçı Karatepe: Stok yok sorumluluktan kaçış var

Soğan ve benzeri gıda ürünlerdeki fiyat artışının stokçuluğa bağlanıp depolara baskın düzenlenmesinin gerçekçi olmadığını belirten iktisatçı Yalçın Karatepe, "Asıl amaç algı yönetimini oynayarak kamuoyunda hükümeti sorumluluktan kurtarmaktır" dedi.

İktisatçı Karatepe: Stok yok sorumluluktan kaçış var
23 Kasım 2018 Cuma 15:53

banner255

MÜSİAD tarafından düzenlenen “22. Uluslararası İş Forumu”nda soğandaki fiyat artışına ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sorunu fırsatçı stokçulara bağlaması üzerine soğuk hava depolarına yönelik baskınlar başlatıldı. Baskınlar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Depo baskınlarında nasıl stoklar yaptıklarını görüyoruz. Buralarda asla taviz yok. Öyle patates, soğan stokçuluğu, öbür tarafta birçok sebze, meyvede bu tür stoklar yapmanın bedelini ödeyecekler” açıklaması üzerine arttı. 

SOĞAN DEPOLARDA SAKLANIR!

Tarım ürünlerinin pek çoğunun yılda bir kez yetiştirilip 12 ay boyunca tüketildiğini hatırlatan iktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, bu ürünler arasında yer alan soğanın 12 ay boyunca tüketilmek üzere depolarda saklandığını ifade etti. Soğanın her istenildiğinde topraktan çıkarılarak kullanabilecek bir ürün olmadığını dile getiren Karatepe, hükümetin karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunları çözecek bir iradeye sahip olmadığı için mevcut ekonomik sorunları algı yönetimiyle yönetmeye çalıştığını aktardı. 

SEBEP HEP BAŞKALARI

İktidarın artan fiyatlardaki sorumluluğundan kurtularak başkalarını halk nezdinde sorumlu gösterme çabası içinde olduğuna belirten Karatepe, "Soğan fiyatları yükseliyorsa 'Soğanlar saklandığı için yükseliyor', kur hareketlendiği zaman 'Dış güçler yapıyor', faizler yükseliyorsa 'Bankacılar bunu yapıyor' gibi bir yaklaşım var. Burada asıl amaç algı yönetimini oynayarak kamuoyunda hükümeti sorumluluktan kurtarmaya yöneliktir" diye konuştu. 

'SORUN ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİNDE'

"Uyuşturucu malzemesi bulunmuş gibi 'Depoda soğan bulundu' şeklinde haberler geçiyor" diye devam eden Karatepe, depolara giderek "baskın yapmanın" piyasa ekonomisi içinde mümkün olamayacağını, üreticinin malını satmak istememesi halinde kimseye zorla mal sattırılamayacağını vurguladı. 

Soğan fiyatlarındaki artışın da üreticilerle değil arz taleple ilgili olduğuna dikkat çeken Karatepe, "Enflasyon oranı 2018 yılında yüzde 22'nin üzerine çıktı. Yıllık bazda baktığımızda yüzde 25.24 oranda enflasyon oranı var. Ama bu dönem içerisinde ücretlerde herhangi bir iyileştirme söz konusu değil. Sorun insanların alım gücünün çok düşmüş olmasıdır. İnsanlar yoksullaşmışlar. Bunlardan ortaya çıkan sorunları vatandaşın dillendirmesi çok normal. Fakat hükümet ücretlerde bir iyileştirme yoluna gitmek yerine esnafı suçlu gösterip zabıtayı onların üzerine salıyor. Soğan ticareti yapanları suçlu gösterip denetim elemanlarını gönderiyor. Bunları yapmak yerine insanların yoksullaşmasına bir çözüm bulmaları gerekiyor" diye belirtti. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.