Havaalanı işçilerin duruşması başladı: Basın ve aileler salona alınmadı

3'üncü Havalimanı'nda kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için hakkında dava açılan 31'i tutuklu, 62 işçi ilk kez mahkemeye çıkarıldı. Basın ve işçilerin aileleri duruşma salonuna alınmadı. Duruşma öncesi yapılan açıklamada, “Bugün burada yargılanan geleceğimizdir” denildi.

Havaalanı işçilerin duruşması başladı: Basın ve aileler salona alınmadı
05 Aralık 2018 Çarşamba 11:23

banner225

3. (İstanbul) Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, havalimanın kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için hakkında dava açılan DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve 4 İnşaat-İş yöneticisinin de aralarında bulunduğu 31'i tutuklu, 62 işçinin yargılandığı davanın ilk duruşma öncesi Gaziosmanpaşa (GOP) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Kani Beko, Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve çok sayıda kişi katıldı.

 "Tutuklu işçiler serbest bırakılsın" pankartının açıldığı eylemde "Sendikalı olmak suç değildir", "Yolumuz işçi sınıfının yoludur" dövizleri taşındı.

Eylemde ilk olarak konuşan İnşaat İş Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu, arkadaşlarının değil iş cinayetlerinden sorumlu olan şirketlerin yargılanması gerektiğini belirterek, “Arkadaşımızın taleplerinin arkasındayız. İnşaat işçisine hak ve özgürlük talep ediyoruz” dedi.  

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut eşi Ayla Karabulut da “Bugün burada işçiler, sendikacılar kötü yaşam koşullarında çalışmak istemiyoruz dedikleri için yargılanıyor. Havaalanında 52 işçi öldü ama hiç bir patron yargılanmadı. Bugün hem işçiler hem sendikacılar serbest bırakılması istiyorum” diye belirtti.

‘GELECEĞİMİZ YARGILANIYOR’

Basın açıklamasını 3. Havalimanı Dayanışma Platformu Üyesi Haluk Ağabeyoğlu yaptı. 3’üncü Havalimanı inşaatının işçiler için bir sömürü cehennemi olduğunu belirten Ağaoğlu,  havalimanında yaşamını yitiren işçi sayısının net olmadığını söyledi.  Suçları işleyenlerin değil “köle değiliz” diyerek direnme haklarını kullanan işçilerin yargılandığını ifade eden Ağabeyoğlu, “Onların bu isyanını üretimden gelen güçlerinin farkında olma noktasına taşımaya çalışan sendikacılık anlayışı yargılanıyor. Bugün burada aslında tüm bir işçi sınıfı ve emekçiler yargılanıyor. Kölelik koşullarına teslim olmama iradesi yargılanıyor. Azami kar arayışıyla işçi kardeşlerimizin iliğini soğuran patronlar sınıfının yarattıkları sistemin yaşadığı ağır ekonomik-siyasi krizin ağırlaşan sömürüsüne rıza göstermeyecek işçi ve emekçilere baştan bir mesaj salınmak isteniyor. ‘Direnirseniz sonununuz gözaltı, cezaevi ve hatta ölüm olur’ denilmek isteniyor. Bugün burada geleceğimiz yargılanıyor” diye konuştu.

‘ENGELLEYEMEYECEKLER’

14 Eylül’de 3’üncü Havalimanı işçilerinin hazırlamış olduğu 17 maddelik talep listesini hatırlatan Ağabeyoğlu, “O liste patronlar ve onları sözüm ona denetlemekle sorumlu resmi kurumlar hakkında yapılmış kolektif bir suç duyurusudur. Bu yargılamanın toplumun ezilenlerinin ve mücadele eden kesimlerinin bilincindeki tek anlamı sınıfsal bir saldırı olduğudur. Geleceğe de bu şekilde taşınacak, işçi sınıfının emekleyen bölüklerine yol göstermeye devam edecektir. İşte bunu ne yaparlarsa yapsınlar engelleyemeyecekler” diye konuştu. 

Grup, açıklamanın ardından duruşmayı izlemek üzere GOP adliyesine geçti.

BASIN VE İŞÇİ AİLELERİ DURUŞMAYA ALINMADI

Duruşma Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. Adliye’nin yemek salonundan görülen duruşmaya, avukatalar, milletvekilleri ve insan hakları savunucuları alındı. Basın mensupları ve işçilerin yakınları ise mahkeme tarafından salona alınmadı


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.