Ekonomist Şahinöz: İç talebin tüm unsurları durma noktasında

OECD’nin 2018 Ekonomik Görünüm Raporu’nu değerlendiren ekonomist Prof. Dr. Ahmet Şahinöz, Türkiye’de iç talebin tüm unsurlarının durma noktasında olduğunu ve ekonomide küçülmenin devam edeceğini söyledi.

Ekonomist Şahinöz: İç talebin tüm unsurları durma noktasında
26 Kasım 2018 Pazartesi 12:02

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) “2018 Ekonomik Görünüm Raporu”na göre, Türkiye ekonomisi için önümüzdeki yıl yüksek enflasyon ve ekonomik daralma öngörülüyor. Raporda öne çıkan tahminlere göre, Türkiye için büyüme oranı 2018 için 3,3, 2019 için yüzde -0,4 ve 2020 için ise yüzde 2,7 olarak belirlendi.

Rapora göre seneye enflasyon yüzde 19,7 olurken, işsizlik daha da artarak yüzde 12,7’ye yükselecek. Ekonomistlere göre en kötü gelişmeyse sabit sermaye yatırımlarında kendini gösteriyor. Önümüzdeki yıl için yatırımların yüzde -5,6 oranında azalacağı ve söz konusu azalmanın özel tüketim harcamalarında düşüşe sebep olacağı yönünde. Yine bir diğer tehlike ise, üretim artışının yavaşlayacağı ve işsizliğin daha da artacağı. 

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şahinöz, OECD’nin raporuna ilişkin “Küçülme devam edecek” dedi.  Türkiye ekonomisinde küçülmenin devam edeceğini söyleyen Şahinöz, nedenini ise, iç talepteki unsurların daralmasında görüyor.

‘İÇ TALEBİN UNSURLARI DURMA NOKTASINDA’ 

Şahinöz, ekonomide büyümenin lokomotifi olan iç talepte büyük daralmanın söz konusu olduğunu söyleyerek, “Bu daralmanın arkasında kredi olanaklarının daralması var. Yani; tüketici krediye ulaşamıyor. Çünkü faizler yüksek. Yatırımcılar da yüzde 30 faiz oranlarıyla yatırım yapamıyor. Dolayısıyla iç talebin iki unsuru olan hem yatırım harcamaları, hem de tüketim harcamalarında daralma söz konusu. Yine iç talebin üçüncü unsuru olan bütçe harcamaların da büyük bir daralma hakim. Çünkü yapılan harcamaların büyük bir kısmı 24 Haziran seçimlerinde kullanıldı. Şöyle ki, 2018 yılının ilk 6 ayında geçen senenin iki katı bir bütçe açığı verildi. Yani geçen sene bir yılda verilen bütçe açığının iki katı, bu yılın ilk 6 ayı içerisinde verildi. Yani iç talebin tüm unsurları durma noktasında.

‘KRİZ ATLATILMADI SADECE ALTI AY ÖTELENDİ’

Şahinöz, birçok iktisatçıdan gelen resesyon, stagflasyon uyarılarına rağmen hükümet kanadında ekonominin gidişatına dair yapılan olumlu açıklamalara da dikkat çekerek, “Bugün hem Kredi Garanti Fonu’nda verilen borçlar hem de bunun dışındaki borçlar yapılandırılarak kriz seçimlerden sonraya ertelendi. Yine Katma Değer Vergileri ile Özel Tüketim Vergileri’nde yapılan düşüşler ile konutta, mobilyada, otomobilde ve beyaz eşyalarda bir talep artışı sağlandı; ancak bu artışlar yapay artışlar olduğu için, sadece ekonomiye oksijen verdiler denilebilir. Yani demek istediğim ekonomiyi özellikle de yerel seçimlere kadar bu şekilde krizi iyice görünür hale getirmeden, seçimlere kadar götürmek istiyorlar. Ama ekonomik kriz sokaklarda baya bir görünür olmuş durumda.

‘KRİZ HALİ DEVAM EDECEK’

Ekonominin düze çıkartılması için ekonomiye yapılan yapay müdahaleler ile krizden çıkmanın mümkün olamayacağını dile getiren Şahinöz, şöyle devam etti: “Bu bütçede üretken yatırımlara, eğitime kaynak aktarılmadığı sürece, ekonomi kriz haliyle devam edecektir. Dışarıdan kaynak gelirse yani yağmur yağarsa buğday iyi olacak gibi bir beklentisi var iktidarın. Yağmur duasına çıkıyoruz. Dua ediyoruz ki FED faizleri arttırmasın, likitide bolluğu olsun ve dünya piyasalarında biz de onlardan borçlanmaya devam edelim. Alacağımız borçlar ile yatırımcıya kredi verelim ve ekonomi yeniden canlanmaya başlansın. Ama Türkiye’de yağmur yağma ihtimali az.”

MA / Selman Güzelyüz 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.