Çiftçilerde gelecek kaygısı: Borcu borçla kapatıyoruz

Borçla ekim yapan çiftçiler, girdi maliyetlerinin artması nedeniyle zor zamanlar yaşıyor. Gelecek kaygısı yaşayan çiftçiler, borcu borçla kapattıklarını dile getirdi.

Çiftçilerde gelecek kaygısı: Borcu borçla kapatıyoruz
17 Şubat 2019 Pazar 09:05

banner225

Adana’da son iki ayda aşırı yağışlar nedeniyle on binlerce tarım alanı sular altında kalırken, ekin tarlada kaldı. Çiftçiler, girdi maliyetlerin artması ve tarım arazilerin sular altında kalması nedeniyle zor zamanlar yaşıyor. Borçla ekim yapan çiftçiler, borcu borçla kapattıklarını dile getirdi.

BORÇLA ÜRÜNLER ALINIYOR

Karataş ve Ceyhan ilçesinde tarım arazilerini kiralayarak, ekim yapan çiftçiler, bir torba gübreyi 180 TL’ye, tarımsal ilacı 280 ila 300 TL’ye, mazotun litresini 6 TL’ye, bir adet karpuz fidesini 2,75 TL’ye ve bir kilo muşambayı ise 14 TL’ye alıyor. Çiftçiler, artan maliyetlerini karşılamak için ya bankaya ya da tüccarlardan borçlanıyor. 

HAYATINDAN MEMNUN OLAN YOK 

Son zamanlarda aşırı yağışlardan kaynaklı ekim yapmadıklarını belirten çiftçiler, “Bu iktidar çiftçiyi öldürdü. Her yere borçluyuz. Borçla üretim yapmaya çalışıyoruz. Kimse hayatından memnun değil. Borcu borçla kapatıyoruz. Tüm çiftçiler perişan ve bu sene ne olacağını bilmiyor. Birçok kişi ekim yapmadı. Bazı tarlalar boş. Yapanlar da borçlarını borçla kapatmak umuduyla yapıyor. Hükümet çiftçiyi desteklemeli. Lafla değil, tarımsal üretimi destekleyerek yapmalı” diye konuştu. 

GELECEKTEN KAYGILILAR 

İsyan sınırında olduklarını ifade eden çiftçi Halit Tembel, 3 bin dönüm tarla sahibi çiftçinin bile durumundan memnun olmadığını söyledi. Geçen yıl 7,5 olan bir kilo muşambanın bu yıl 14 TL’ye yükseldiğini vurgulayan Tembel, girdi maliyetlerinin 2 kat artmasının kendilerine ciddi anlamda zorladığını belirtti. Borçla ekim yaptıklarını anlatan Tembel, çiftçi ürünün elinde kalacağının korkusunu yaşadığını söyledi. Geçen yıl bir dönüm domates 2 bin 500 TL’ye mal olurken, bu yıl 3 bin 500 TL’yi geçtiğini sözlerine ekleyen Tembel, borçla kesim yaptıklarını ve büyük tarla sahiplerinin ekim yapmayıp, tarlalarını kiraya verdiğini kaydetti. Tembel, çiftçi de ürüne ne olacak belirsizliği olduğu için kaygılandığını ifade etti. 

MA / Hamdullah Kesen


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.