Atalay: İş kazasıyla iş cinayeti arasında fark var

TMMOB’un düzenlediği “İş kazaları ve sorumlukları” söyleşisinde konuşan Avukat Can Atalay, “İş kazasıyla iş cinayeti arasında fark var. Gebze’de çöken viyadük iş cinayetidir ve olası kasttır” dedi.

Atalay: İş kazasıyla iş cinayeti arasında fark var
01 Aralık 2018 Cumartesi 17:37

banner255

TMMOB,  “İş kazaları ve sorumluluklar” başlığıyla düzenlediği söyleşisinde, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadüğün çökmesi sonucu 5 işçinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesi olayına değinildi. Söyleşide ayrıca, işveren iş yerindeki tehlikelere karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekildi. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Şubesi, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla “İş kazaları ve sorumluluklar” başlığıyla söyleşi düzenledi. Söyleşinin yanı sıra “Somalı çocuklar resim sergisi”nin de açılışı yapıldı. Karaköy’de bulunan TMMOB Mimarlar odası İstanbul Büyükkent Şubesinde gerçekleşen etkinliğe Avukat Can Atalay ile Maden Mühendisi Alparslan Ertürk konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe çok sayıda Mimar, Mühendis ve Sivil Toplum Kurumu (STK) temsilcisi dinleyici olarak katıldı. 

Sosyal Haklar Derneği’nin  (SHD) Soma’da kurduğu yaz okuluna gelen çocukların yapmış oldukları resimlerinden oluşan sergi ise bir hafta boyunca halka açık olacak.  

‘İŞVEREN TEDBİRLER ALMAK ZORUNDADIR’

Söyleşide ilk olarak söz alan maden mühendisi Alparslan Ertürk, iş yerlerinde tedbirin önceden alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Bazen çok ilginç şeylerle karşılaşabiliyoruz. Örneğin kişi iş yerinde kalp krizi geçirebilir. Bunlar iş kazasıdır. Bunları iyi bilmek gerekir. İş kanununda, iş güvenliği, işçi sağlığında düzenlemeler vardır. Bunlara biz aktif süreç diyoruz. Aktif süreçte kazalardan sonra olan düzenlemelerden yola çıkılarak, yapılan düzenlemelerdir. İşveren iş yerindeki tehlikelere karşı gerekli tedbirleri almak zorundadır. Örneğin yangın, oksijensiz kalma gibi şeylerin de tedbirlerinin alınması gerekir. Herhangi bir iş yerinde kaza ya da hastalık olduğunda hukuki bir de cezai işlem vardır. İşçilerin, ağır sorunlarda ceza davaları diğer konularda tazminat davası açma gibi hakları vardır” dedi. 

‘SENDİKALAR ÜSTLERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR’

Toplu iş kazalarına dair sendikaların üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğinden bahseden Ertürk, sendikaların üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Toplu iş kazalarının toplumsal sorun olduğuna ve bu sorunların “Fıtrat” deyip geçememek gerekir diyen Ertürk, “İşçilerle iş güvenliği konusunda söz de ‘eğitim’ gördüler dedikleri saatler aslında gösterilenden düşük saatlerdir. İşçiler, görmeleri gereken eğitimleri görmüyor. Ayrıca işverenlerinde eğitim görmesi gerekir. Çalışanlar haklarını iyi bilmelidir” diye konuştu. 

‘SELÇUK KOZAĞAÇLI HAKSIZ YERE TUTUKLU’

Ardından söz alan Soma davası Avukatı Can Atalay, Silivri cezaevinde tutuklu bulunan 3 Aralık Pazartesi duruşması görülecek olan Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın durumuna dikkat çekerek, “Tutukluluk nedenlerinden birinin de Soma davasına olan ilgisiyle alakalı olduğunu biliyoruz” diye ifade etti. 

Geçtiğimiz gün Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadüğün çökmesi sonucu 5 işçinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesi olayına değinen Atalay, “İş kazasıyla iş cinayeti arasında bir fark vardır. Gebze’de çöken viyadükte iş cinayetidir ve olası kasttır” diye belirtti. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.