Otobüs bileti de taksitle satılmaya başlandı

Yolcunun alım gücünün çok düştüğünü belirten Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak taksitli bilet satışı yapılmaya başlandığını anlattı.

Otobüs bileti de taksitle satılmaya başlandı
20 Haziran 2022 Pazartesi 10:44

banner255

İğneden ipliğe yapılan zamlar, yurttaşın ulaşım hakkına erişiminde de engeller yaratıyor. İstanbul’dan Antep’e ziyaret için gitmeyi planlayan dört kişilik bir ailenin en ucuz bilet ücreti 4 bin liradan başlıyor. Uçakla gidecek bir aile ise geçen yıl 380 lira olan bilete bu yıl yüzde 143 zamla kişi başı 926 lira ödemek zorunda. İstanbul-Ankara arası otobüs bileti fiyatları geçen yıl 170 lira iken bugün yüzde 123 artışla 380 liradan satılıyor. Geçen yıl Ankara’ya en fazla 250 liraya satılan uçak bileti ise bu yıl yüzde 146 artışla 616 liraya ulaştı.

‘TAKSİTLİ BİLET SATIŞINA YOĞUN İLGİ OLDU’

Cumhuriyet’in haberine göre Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, bayram yaklaşırken ulaşımdaki fahiş fiyat artışlarını değerlendirdi. Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğünü hatırlattı. Geçen haftalarda Pamukkale Seyahat’in Ziraat Bankası ile anlaşarak başlattığı taksitli bilet satışlarının ise tüketiciden yoğun ilgi gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi: “Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Çünkü akaryakıt dörde katlandı. Bunun yanı sıra, otoyol, personel, kira, araç bakımı gibi bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama yoğun talep görüyor.”

‘MAZOTUN FİYATINI BİLEN YOLCU  BİZE HAK VERİYOR AMA BU REVA MI VATANDAŞA?’

Antep’in yerel firmalarından SEÇ Turizm yetkilisi Fikret Başkaya ise uzun mesafelerde durumun daha acı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gaziantep’ten çıkan bir otobüs gidip gelirken 19 bin 500 liralık mazot yakıyor. Diğer masraflarla 25 bini geçiyor ve para kazanma şansınız kalmıyor uzun yolda. Yolcu zamma alıştı. Yolcu da biliyor mazotun fiyatını bize hak veriyor ama durumları çok kötü. Bilet fiyatını 500 lirada tutuyoruz. Ama 4 kişilik bir aile gidiş gelişe 4 bin TL harcayacak. Bu reva mıdır bu vatandaşa?”

Öte yandan giderek yaygınlaşan taksitli bilet satışının ise küçük şirketler için zor olduğunu belirten Başkaya “Bir de banka komisyonu ödersek biteriz” dedi. (ARTIGERÇEK)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.