Moody's: YEP'teki hedefler dengesizlikleri artırabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'ye ilişkin uyarı yaptı.

Moody's: YEP'teki hedefler dengesizlikleri artırabilir
11 Ekim 2019 Cuma 15:43

banner255

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye ekonomisinde 2019 yılında yüzde 0.25 büyüme beklediklerini açıkladı. Kurum, şubat ayında yaptığı değerlendirmede ekonominin yüzde 2 seviyesinde daralacağını öngörmüştü.

YEP'te 2020 için yüzde 5'lik büyüme hedefi olduğunu hatırlatan Moody's bu hedefin kendi beklentilerinin üzerinde olduğunu belirterek "Yetkililerin yüzde 5 büyüme için ekonomiyi teşvik etmeleri, daha fazla cari açık ve enflasyonda daha fazla yukarı yönlü baskı anlamına gelir" değerlendirmesini yaptı.

'YEP'TEKİ HEDEFLER, YAPISAL DENGESİZLİKLERİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİRECEK'

Geçen seneki programla bu programı karşılaştıran Moody's, "Geçen sene Türkiye Hükümeti daha düşük ancak sürdürülebilir büyümeyi tolere etmeye hazır görünüyordu, yeni programda ise 2020 ile 2022 arasında yüzde 5'lik daha iddialı büyüme hedefleri var. Bu hedefin ancak Türkiye ekonomisinde 'yapısal dengesizliklerin daha da kötüleşmesiyle' gerçekleşebileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Mali teşviklerin de desteğiyle ekonominin bu yıl kendi beklentileri ve piyasa beklentisinden daha güçlü büyüdüğünü belirten Moody's, ilk yarıda ekonomideki güçlü performans nedeniyle 2019 büyümesinin yüzde 0.25 olacağını öngördü.

Açıklamada "2020 ve 2021'de büyümenin en az yüzde 3'e çıkacağını düşünüyoruz" dendi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.