Merkez Bankası kasasındaki 'ödünç para' 55,3 milyar dolara çıktı

Merkez Bankası'nın 55,3 milyar dolara ulaşan swap portföyünün toplam rezervlerine oranı yüzde 61’e kadar çıktı. Bu oran martta yüzde 43,7, 2019 sonunda yüzde 17,4 seviyesindeydi.

Merkez Bankası kasasındaki 'ödünç para' 55,3 milyar dolara çıktı
12 Temmuz 2020 Pazar 14:19

banner255

Türkiye'nin rezerv varlıklarının yeterliliği konusu son günlerde ekonomide en çok tartışılan konuların başında geliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde şubat sonundan itibaren kaydedilen düşüşün dış finansman risklerini artırdığına dikkat çekiliyor. Döviz rezervindeki düşüş 13 Mart sonrası Coronavirus salgınına karşı alınan önlemlerin başlamasıyla hızlandı. Bu süreçte Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri hızla erirken, bankalarla yapılan ‘vadeli takas (swap) işlemleri' ise arttı.

Böylelikle bankaların TCMB ile gerçekleştirdiği swap işlemleri sayesinde rezervlerdeki dramatik düşüş bir anlamda makyajlanmış oluyor.

TCMB'nin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" tablosuna göre, yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapılan swap işlemlerden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 55,3 milyar dolara çıktı. Bu tutar, aynı dönemde 90,9 milyar dolar olan resmi rezerv varlıkların yüzde 61'ini oluşturuyor.

Diğer bir ifade ile mayıs sonu itibarıyla 90,9 milyar dolar olarak açıklanan toplam rezerv varlıkların yüzde 61'i swap işlemleriyle elde edilmiş emanet dövizleri kapsıyor. Bu oran mart ayında yüzde 43,7, 2019 sonunda ise yüzde 17,4 seviyesindeydi.

ÖDÜNÇ ALINMIŞ REZERVLERİN ORANI ARTIYOR

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Berlin School of Economics and Law Ekonomi Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Akçay, 2019'da başlayan kısmi sermaye kontrollerinin, salgın sonrası daha da genişletildiğini ve yurt dışı takas piyasasının önemli ölçüde sınırlandığını hatırlatarak, swap işlemlerin toplam rezervlere oranının bu seviyelere çıkmasını sağlayan mekanizmayı şöyle anlattı:

“Faizler düşüyor, düştükçe insanlar dövize yöneliyor. Bankaların döviz mevduatları artıyor. Ama bankalar döviz işlemlerinin yurt dışı takas işlemleri ile gerçekleştiremiyorlar. Bankalar için geriye tek seçenek kalıyor, Merkez Bankası ile yapılan swap işlemleri.”

Merkez Bankası ile yapılan takas işlemleri neticesinde rezervlerin arttığına işaret eden Akçay, “Daha doğrusu Merkez Bankası rezervleri içinde ödünç alınmış rezervlerin oranı artıyor. Ama brüt rezerv de yükselmiş gibi görünüyor. Dolayısıyla kısmi sermaye kontrolleri sayesinde TL'nin seviyesini belirli bir düzeyde tutabilmeyi becerdiler” değerlendirmesini yaptı.

CARİ AÇIK SEYRİ REZERV İÇİN KRİTİK

Akçay, swap işlemlerin toplam rezervlere oranının artmasında iki önemli dönüm noktası olduğunu söyledi. İlki, geçen yıl 31 Mart'ta yapılan yerel seçimler, diğeri de Coronavirus salgını sürecinde ağırlaşan ekonomik sorunlar.

Ekonomi yönetiminin her iki dönemde de bir açmazla karşı karşıya kaldığını ifade eden Akçay, bir yandan ekonomik büyüme için faizleri düşürmeye, diğer yandan da dövizin kontrolsüz bir şekilde yükselmesini önlemeye çalıştıklarını belirtti. Tüm bunların yeni çıkmaza neden olduğunu ifade eden Akçay, önümüzdeki aylarda cari açık beklenilenden hızlı bir şekilde artarsa, rezerv yeterliliği sorunun daha da baskın hale geleceğini kaydetti.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.