İzmir’de 5 bin 80 işçiyi kapsayan TİS imzalandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında yürütülen 6’ncı dönem TİS imzaladı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, KHK mağduru 800 işçinin sözleşmedeki maddelerden yararlanabilmeleri için Ağustos’ta toplanacak Meclis’te karara bağlayacaklarını söyledi.

İzmir’de 5 bin 80 işçiyi kapsayan TİS imzalandı
31 Temmuz 2019 Çarşamba 13:47

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZENERJİ ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Genel-İş İzmir 2 No'lu Şube arasındaki 6'ncı dönem toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı. Sözleşmede, 5 bin 80 personelin taban ücretlerinde ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nde imzalanan sözleşme törenine, Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel- İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve çok sayıda işçi katıldı. Töreninde “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.
SÖZLEŞME SONRASI İŞÇİLERİN ALACAĞI ÜCRETLER
Sözleşmeye göre, A grubundaki işçinin ücreti yüzde 39,40 artışla 3 bin 135, B grubundaki işçinin ücreti yüzde 40,37 artış ile 3 bin 238, C grubundaki işçinin ücreti yüzde 42,61 artış ile 3 bin 341, D grubundaki işçinin ücreti ise yüzde 41,87 artışla 3 bin 403 TL oldu. Günlük yevmiyelere en düşük yüzde 37,77 ile en yüksek yüzde 39,75 oranında artış geldi. Yeni sözleşmeyle birlikte Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim maaşlarında 18 günlük, Aralık maaşında ise 22 günlük yevmiye göre hesaplanan ikramiye oranları da artmış oldu. Sözleşmeye göre işçilerin sosyal haklarında da önemli iyileşmeler yapıldı. İlkokulda çocuğu olanlar için öğrenim yardımı yüzde 115,36, ortaokulda yüzde 102,18, lisede yüzde 92,77, üniversitede 108,01, özürlü çocuk yardımı ise yüzde 12,78 oranında arttı.
Sözleşmeye ilk defa sünnet ve düğün yardımı yapılmasına yönelik maddeler de eklendi. Buna göre, işçilerin sünnet olacak çocukları için 279,80 TL oranında yardım yapılacak. Yine evlenen işçilere bir cumhuriyet altını verilecek. İşçilerin evlenen çocuklarına ise 279,80 TL yardım yapılacak. Birleştirilmiş sosyal yardımlar adı altında ise 2 ayda bir eşit taksitlerle toplamda 1000 TL ödeme yapılacak. Sözleşmeye göre, işçinin ölen anne veya babası için 'ölüm yardımı' 471 TL’den 902,35 TL'ye yükseltildi. İzin harçlığı da izne çıkılan gün başına 15 TL'den 21,89 TL'ye çıkarıldı.
‘KHK MAĞDURLARI YARARLANABİLİR’
İmzalanan sözleşme sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Soyer konuşma yaptı. İlk defa siyasetin yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarı dizayn edildiğini belirten Soyer, "Bu değişimin öncülüğünü bizler yapacağız. Bu değişim İzmir'den başlayacak. Hepimiz İzmirli olmakla gurur duyuyoruz. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru olduğunu belirttiği 800 işçinin sözleşmedeki maddelerden yararlanabilmeleri için ağustosta yapacakları mecliste karar alacağız. İşçilerden işlerini en iyi şekilde yapmalarını istiyoruz. Bugün elimizden ne geliyorsa yaptık ve sözleşmeyi imzaladık. Bundan sonra el birliği ile aydınlık ülkeyi kurmak için üzerimize düşeni yapmaya başlayacağız. Bizim mazeretimiz yok. Türkiye'nin yükünü omuzlarınızda hissedin. Bunu Türkiye'de bizden başka yapacak kimse yok” diye konuştu. 
ÇERKEZOĞLU: MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDEEĞİZ
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, en onurlu şeyin, emeğinin hakkını almak için yan yana gelmek ve mücadele etmek olduğunu dile getirdi. Kıdem tazminatına dair da açıklama yapan Çerkezoğlu, kıdem tazminatının son kaleleri olduğunu vurguladı. Kıdem tazminatlarının gasp edildiği takdirde sendikalı ve sendikasız işçilerle birlikte sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden Çerkezoğlu, “İş güvencemize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. 
ÇALIŞKAN: KADRO ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR
Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da, işçi sınıfının önüne engellerin konulduğunu; ancak işçilerin o engelleri hep birlikte aştığını ifade etti. Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) sendikaların önüne engeller çıkarıldığını hatırlatan Çalışkan, "Emeğe düşman saldırılar devam etti, bundan sonra da devam edecek. İzmir'den güçlü bir ses verdiniz KHK'lara karşı durdunuz. Ancak adaletsiz bir uygulama ile kadro düzenlemesi yapıldı. Kamu görevi yapan üyelerimizin de olduğu işçiler kadro düzenlemesinden mahrum edildi. Kadro anamızın ak sütü gibi haklıdır. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" diye belirtti.
‘TAZMİNATI YEDİRMEYECEĞİZ’
Genel İş İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız ise, önemli olanın “kazandık” değil cebine konulanı koruyabilmek olduğunu belirterek, kıdem tazminatını yedirmeyeceklerini söyledi.
Konuşmaların ardından işçiler, sözleşme sevincini davul- zurna eşliğinde halay çekerek, yaşadı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.