İncirlik Hava Üssü’nde çalışan işçilerin yarısı işten çıkarılıyor

Konuya ilişkin Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın açıklama yaptı.

İncirlik Hava Üssü’nde çalışan işçilerin yarısı işten çıkarılıyor
21 Ocak 2020 Salı 15:50

banner255

Türk Harb-İş Sendikası'nın Adana Şubesi, İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li işveren Vectrus şirketinin üste çalışan 890 Türkiyeli işçiden 424’ünün işten çıkartılacağını kendilerine bildirdiğini açıkladı.

Türk Harb-İş Sendikası, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Adana şubesinde basın toplantısı düzenledi.

Basın bildirisini okuyan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkartılmaların etik olmadığını belirterek, “Biz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartılmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik.

Bu kesinlikle kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu yerde 424 kişinin iş akdini fesh edilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor” diye konuştu.

"GÖRÜŞMELER SERT BİR ORTAMDA GEÇECEK"

ABD’li işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini belirten Akalın, “31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme dönemine girileceğini ve ABD’nin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz.

ABD’nin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz.

Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakarya’da yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdik” dedi.

"ABD IRAK, SURİYE VE TÜRKİYE'DEN ÇEKİLMEK İSTİYOR"

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerika’nın bölgeden çekilme girişimine bağlı olduğunu da aktaran Akalın, "Irak, Suriye ve Türkiye’den çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar.

ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket sadece hükümetin yetki verdiği düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan ‘ABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.