HDP'li belediyeden yerel üretime destek

Salgınla birlikte yerel üretimin desteklenmesi için öncelikle kümes hayvancılığı ve tohum desteği başlatan Kars Belediyesi, tüm ilçelerinde üreticilerin dahil olacağı kooperatifleşme çalışmalarına başladı. 

HDP'li belediyeden yerel üretime destek
29 Nisan 2020 Çarşamba 11:44

banner225

Koronavirüs (Kovid-19) salgınla birlikte tarımsal ve hayvansal üretimden geçimini sağlayan yurttaşlar tedirginlik içinde. Üretici neyi nasıl yapacağının şaşkınlığını yaşarken, uzmanların “kıtlık” uyarıları yerelden üretimin önemini arttırdı. Bu kapsamda tüm bürokratik engellere rağmen yerel üreticilerin güçlendirilmesi çalışmaları başlatan Kars Belediyesi, özelikle kümes hayvancılığı ve tohum desteklerine ağırlık vermeye başladı. Belediye ayrıca tüm ilçelerinde yerel üreticilerin dahil olacağı kooperatifleşme çalışmalarını sürdürüyor. 

ÜRETİME TEŞVİK ÇALIŞMASI 

Bu konuda yapılacak çalışmaları değerlendiren Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, kentin temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olmasına karşın son yıllarda yeterince uygulanabilir destek almamasından kaynaklı olarak durma noktasına geldiğini kaydetti. Bu nedenlerden kaynaklı Kars’tan metropollere doğru göçün büyük oranda arttığını belirten Alaca,  “Son aylarda ise yaşanan Kovit 19 salgını da zaten zor durumda olan Kars ekonomisini ve işsizliği daha da eksiye çekmiştir. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda da oldukça gündem olan ve halen yaşanan belediyelerin yurttaşa yardım konusunda engellenmesi de ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmış durumda. Virüs salgınından dolayı hazırlanan Kardeş Aile Kampanya projesi gibi dayanışma ağlarının örülmesi muhakkak önemlidir ancak sürdürülebilir değildir. Daha kalıcı ve sorunu çözmeye yönelik çalışmaların süratle yapılması gerekmektedir. Biz de süreçte asli görevlerimizin haricinde kentimizde Kars Belediye olarak; işsizliğin önüne geçip ‘üretimi nasıl teşvik edebiliriz’ bunun arayışına girdik. Elimizde böylesine verimli kadim toprakların olması bölgemiz ve yöremiz için tartışmasız büyük bir avantaj. Hem belediyeye ait arazilerdeki tarıma elverişli tarlaların ekilmesi hem de vatandaşın kendi tarlarını ekerek üretime katılmasını sağlamak amacıyla geçtiğimiz günlerde duyurusunu sosyal medyadan yaparak sadece ekim için değil yöremizdeki üretim ve yetiştiriciliğe dair hemen hemen her alanda vereceğimiz desteğin çalışmasını başlattık” dedi.

ÖNCELİK KOOPERATİFLEŞME

Özellikle bölge kentlerinden büyük metropollere doğru yaşanan göç ile birlikte giderek tüketimin arttığı ama üretimin azaldığı bir dönemin yaşandığını anlatan Alaca, “Virüs salgınından dolayı olmasa da daha geniş zaman aralığında kaçınılmaz son; boğazımızdan geçen her şeyde dışa bağımlılık, zaten düşmüş alım gücünde uygulanan fahiş fiyatlarla yetersiz beslenme gibi sonu kıtlığa gidecek olan bir süreç kaçınılmaz oluyor. Biz Kars yerelinde de biliyoruz ki bu kötü senaryoların önüne üretim, kooperatifleşme, yurttaşa ürün-üretim desteği gibi alternatif ve pratik sonuç odaklı dayanışma ile geçebiliriz. Dayanışma diyoruz çünkü; hem yurttaşın hanesine ürün-para girdisi olacak hem de kentin yüzyıllardır markası haline gelmiş yöresel gıda ürünlerinin üretimi arttırıp şehir kendi içinde üretim dinamiğini yakalayarak referanslı sürdürülebilirliği olacak. Bahsettiğimiz bu gerekli çalışmalarımızda üreticiyi, köylüyü, yurttaşı asıl bir araya getirip dayanışma sağlayacak, emeğini değerli kılacak kurumsal oluşumlar, yerel yönetim politikamızda da önemseyip hassasiyet gösterdiğimiz kooperatifler olacak. Bu noktada insanların tek başına yapmaya güçlerinin yetmediği işler bir araya gelinerek dayanışma ile yapılıp,  toplumsal kalkınma da sağlanacak. Bizde belediye olarak üretim ve dağıtım ağlarının kurulmasında, yürütülmesinde, kanalların buluşmasında teşvik edici desteklerimizi bu süreçte sürdüreceğiz” diye konuştu. 

KÜMES HAVYANI VE TOHUM DESTEĞİ 

Belediye olarak bu süreçte üretim alanlarında yapacakları desteklere değinen Alaca, daha önce önlerine koydukları birçok hedefi mevsim koşulları ve salgından kaynaklı olarak tamamlayamadıklarını söyledi. Alaca şöyle devam etti: “Ancak üretime ciddi anlamda emek verecek ve bu projede yer almak isteyenlere desteklerimizi sunacağız. Bölgemizin, yöremizin temel geçim ve ekonomi kaynaklarını oluşturan hayvancılık yardım başlığında; büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı ve arıcılık gibi destekler vereceğiz. Fakat önceliğimiz kümes hayvancılığı, arıcılık ve tarım teşviki olacak. Ayrıca şu anda belediye ait olan ekime elverişli tarımsal arazilerde çalışma başlatmak üzere arkadaşlarımız şu anda da sahada incelemelerini sürdürüyor. Öncelikle, toprak ekimi konusunda öncesinde tecrübe edinmiş, bizlere üretim referansını gösterebilecek çiftçiler ve merkezdeki faal kooperatiflere hazırlığını sürdürdüğümüz program kapsamında tohum, kaz-tavuk civcivi, arı, arı kovanı ve üretim ekipmanları desteği vereceğiz. Bu süreçte sadece kent merkezindeki üretim kooperatifleri değil; ilçelerde de üreticilerle görüşmeler sağlıyoruz. Gücümüz yettiği kadar yörede kooperatifleşmeyi sağlayıp özellikle Serhat Bölgesi’nde bir güç birleşimi ve ağı kurarak, yoksulluğun daha fazla yayılmasına engel olmayı hedeflemekteyiz.”

ÖNEMLİ GERİ DÖNÜŞLER VAR

Verecekleri desteklerle ilgili kendilerine önemli oranda geri dönüşler yaşandığını ifade eden Alaca, sözlerini şöyle tamamladı: “Kısa bir süre önce görüşmeler yaptığımız diğer bölgelerdeki üretim ve tüketim kooperatifleriyle sağladığımız görüşmeler sonrasında bizleri bu kalkınma çalışmalarında motive edecek geri dönüşler ve destekler alıyoruz. Salgın sürecinde ne yazık ki yavaş olarak ilerleyen bu çalışmalarımızı daha görünür ve aktif hale getirdiğimizde biliyoruz ki her yurttaşın dikkatini ve ilgisini çekip, diğer belediyelere de öngörü sağlayıp sonraki süreçte birlikte çalışmalar yürütebileceğiz.” 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.