BDDK'den bankalarla ilgili koronavirüs kararları

BDDK, yurtdışı TL cinsi plasman, depo, repo ve kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırıldığını duyurdu. Ayrıca salgında bankaların elindeki kaynağın Türkiye'de kullanılmasına yönelik karar alındı.

BDDK'den bankalarla ilgili koronavirüs kararları
06 Mayıs 2020 Çarşamba 09:01

banner225

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), salgında bankaların elindeki kaynağın Türkiye'de kullanılmasına yönelik karar aldı.

BDDK'den yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Bilindiği üzere, ekonomik aktivitenin küresel Covid-19 salgını nedeniyle yavaşladığı, reel kesimin üretim ve istihdam açısından zorlandığı bir dönemde TL kaynakların verimli bir şekilde ve ağırlıklı olarak kamu ve özel kesimin finansman ihtiyacının giderilmesinde kullanılması önem kazanmıştır.

Bu amaçla, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 05.05.2020 tarihli ve 9010 sayılı Kararı ile Covid-19 salgınıyla ilgili olarak ortaya çıkan olağanüstü koşullar ortadan kalkıncaya kadar uygulanmak üzere;

  • Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurtdışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmasına,
  • Söz konusu oranın günlük olarak solo bazda hesaplanmasına,
  • Mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine karar verildi.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.