'Barınma ve beslenme sorunu iş cinayetlerine neden oluyor'

'Barınma ve beslenme sorunu iş cinayetlerine neden oluyor'

'Barınma ve beslenme sorunu iş cinayetlerine neden oluyor'
07 Temmuz 2019 Pazar 18:31

"Şantiyelerde barınma ve beslenme sorunu" başlıklı panelde konuşan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, "Barınma ve beslenme sorunu iş cinayetlerine neden oluyor" dedi.
Devrimci Yapı-İş Sendikası (DEV YAPI-İŞ), Bakırköy'de bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) binasında "Şantiyelerde barınma ve beslenme sorunu" başlıklı panel düzenledi. Panele Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.
İŞ CİNAYETLERİNE NEDEN OLUYOR
Panelde konuşan Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, inşaat işçileri ve diğer iş bölümlerinde yaşanan iş cinayetlerinin nedeninin barınma ve beslenme sorunu olduğunu söyledi. İşçilerin yıllardan beri barınma ve beslenme sorunlarından dolayı direndiğini ifade eden Karabulut, "Üçüncü havaalanı işçilerinin direnişinin asıl sebebi de barınma ve beslenme sorunuydu. Daha çok ekonomik nedenlerden dolayı işçilerin eylemleri görünür olur. Bu ekonomik sıkıntılardan dolayı yapılan direnişlerde işçiler ve işçiler arası birlik oluşurken maalesef barınma ve beslenme sorunu ile ilgili sorunlarda işçiler birleşememektedir. İşçiler ve sendikalar olarak bu konudaki hassasiyeti büyütmek gerekir" dedi.
'YAZIN İŞÇİLERİN SORUNLARI ARTIYOR'
Özellikle yaz aylarında barınma ve beslenme sorunları şantiyelerde daha çok yaşandığına vurgu yapan Karabulut, yaz döneminde şantiyede kalan işçilerin yemeklerden dolayı zehirlenme vakalarının daha çok yaşandığına dikkat çekti. Karabulut, "Barınma olarak da yaz aylarında daha çok üreyen tahta kurusu gibi böceklerin olması işçileri zor duruma bırakıyor. Bu da gösteriyor ki işçilerin yaşam alanları olan şantiyeler hijyenik değil. Patronlar her şeyi maliyet olarak gördükleri için, işçilerin güvenliği ve can sağlığı konusunda yeterince önlem almıyor. Burada biz işçilere düşen görev de örgütlülüğü büyütmektir. İşçiler ücretleri ödenmediğinde hakkını aramak için direnç gösterebiliyor fakat barınma ve beslenme sorunlarını dillendirmekten eksik kalıyor. Bu konuda işçilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor" diye konuştu.
'ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ BÜYÜTELİM'
Yüksekova'da şantiyede yaşanan yemek zehirlemesine de değinen Karabulut, konuşmasına şu şekilde sonlandırdı: "Patronların övündüğü binaları, kuleleri, gökdelenleri ve köprüleri yapan inşaat işçileri ama işçiye verilen değer de ortada. Biz işçiler olarak değer görmek istiyorsak, örgütlülüğümüzü büyüterek mücadele etmeliyiz."
Ardından söz alan Dev Yapı-İş sendika üyesi Hasan Oğuz ise, inşaat sektörünün en ağır iş kollarından bir tanesi olduğunu söyledi. Oğuz, "Böylesi ağır bir koşulda çalışmak için barınma ve beslenme konusunda da firmaların yeterli koşulları yaratması gerekir. Burada asıl sorun, işçilerin iş koşullarını denetleyemiyor olmasıdır. Şantiyenin kapısının önünde geçtiğimiz zaman tehdit unsuru olarak algılanıyorsunuz. Bu anlamda mücadele verildiğinde işten çıkarmalar gerçekleşiyor. Son bir yılda binlerce inşaat işçisi bu sebepten dolayı işten çıkarıldı" diye belirtti.
"İşçiler işsiz kalmaktan çekindikleri için mücadele etmekten geri kalıyor" diyen Oğuz, şöyle devam etti: "İşçiler Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi'nde beslenme ve barınma koşullarından kaynaklı eyleme geçti. Fakat bu tarz eylemlerde dağınık bir sektör olduğu için ve örgütlülük tam yakalanmadığından işten çıkarmalarla sonuçlandı. İşçi eylemlerinin netice alabilmesi için, işçiler arası örgütlülük ve sendikal mücadele önemlidir."
Son olarak işçiler, panelde söz alarak sorunlarını dile getirdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.