Bakan Nebati'den asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati asgari ücret açıklaması yaptı. Bakan Nebati, asgari ücrette çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyleyerek, "Asgari ücreti Cumhurbaşkanımız açıklayacak" dedi.

Bakan Nebati'den asgari ücret açıklaması
01 Temmuz 2022 Cuma 15:14

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Diyarbakır İş Dünyası Toplantısı'nda konuşuyor. Bakan Nebati asgari ücret zammını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağını söyledi. Nebati'nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Son 2 yılda tüm dünya gibi Türkiye'yi de etkileyen bir salgınla baş başa kaldık. Ve bunu en iyi yöneten ülkelerin başında yer aldık. Gelişmiş ülkelerin ekonomide tökezlediği, sağlık hizmetleri açısında sınıfta kaldığı bir dönemden alnımızın akıyla güçlenerek çıktık. Çin'den sonra en çok büyüyen ülke olduk.  "Büyüme devam ediyor.

Bu yılın İlk çeyrekte yüzde 7,3 gibi dengeli bir büyüme yakaladık. İmalat sanayinde makine teçhizat yatırımları 2019'un son çeyreğinden bu yana kesintisiz şekilde büyüyor. İstihdamımız 30,9 milyona çıkardık. Ülkenin tamamı üretiyor ve ihraç ediyor. İstihdamı da en üst düzeye getirmiş durumda. 2020'nin Nisan ayına göre Türkiye 5 milyon yeni istihdam sağladı.

Bu bir rekordur. Neye göre? Şom ağızlılara göre; öleceğiz, biteceğiz diyenlere bir kapaktır bu aslında.

"(BDDK kararı) Şimdi yine sazı ellerine aldı bizim karamsarlar, neymiş devlet müdahale ediyormuş, serbest piyasaya müdahaleymiş.

Türkiye serbest piyasaya bağlı liberal bir ekonomidir. BDDK açık bir şekilde diyor ki 'kredi alıyorsanız, bunu size yararlı işler için veriyoruz.' 

Asıl karamsarlık sebebi rant ekonomisinden üretim ekonomisine geçişten kaynaklanıyor, eskisi gibi rant ekonomisi olmadığı için, artık para kazanmak için üretmek zorunda, üretmek zorunda oldukları için de karamsarlık yayıyorlar"

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.