AKP vatandaşın can derdini fırsat bildi: İşte 'kıyak maaş' düzenlemesinin detayları

Vatandaşlar covid - 19 salgını ve pandeminin ekonomik sonuçları ile boğuşurken iktidarın gece yarısı çıkartılan karar ile kamu payı %50'yi aşan kurumların Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin maaşlarına zam yapıldı.

AKP vatandaşın can derdini fırsat bildi: İşte 'kıyak maaş' düzenlemesinin detayları
12 Nisan 2020 Pazar 17:37

banner225

Tükiye ve Dünya'da herkes COVİD 19 salgını nedeni ile tabiri yerindeyse canının derdine düşmüşken iktidarın gece yarısı çıkarttığı bir karar ile çeşitli kamu kurumları ve özelleştirme kapsamında bulunup kamu payı %50'yi aşan kurumların Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile denetim ve tasfiye kurulu üyeleri maaşları konusunda yeni düzenlemeye gittiği ortaya çıktı...

Gazaetta 9'dan Celal Eren Çelik'in haberine göre, 11 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlarak aynı gün yürürlüğe giren düzenleme 2018 yılında belirlenmiş olan Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi,Denetim ve tasfiye Kurulu üyelerinin maaşlarını yeniden düzenledi.

Yapılan yeni düzenleme ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş ve İller Bankası A.Ş  Yönetim Kurulu Üyleri'ne net 3335 TL,Yönetim Kurulu Başkanına bu ücretin 2 katı,denetim kurulu üyelerine ise yönetim kurulu üyeleri için belirlenen ücret olan 3 bin 335 TL'nin 3/4'ünü aşmayacak şekilde maaş verilmesi karara bağlandı.

Yine  Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş ve İller Bankası A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı,yönetim kurulu üyeleri,denetim kurulu üyeleri yapılan son düzenlemeye göre 15 Ocak ve 15 Temmuz tarihlerinde birer maaş tutarı ek ödeme alabilecekler.

Ayrıca özelleştirme kapsamında bulunan ve kamu payı %50'yi aşan kuruluşlar dahil  Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının yönetim kurulu üyelerine 3 bin 335 TL ,Yönetim Kurulu Başkanlarına bu ücretin 2 katı,tasfiye kurulu üyeleri ile bağlı ortaklık denetçilerine yönetim kurulu üyeleri için belirlenen ücretin 3/4'ü kadar ödeme yapılması da düzenleme içerisinde yer aldı.

Ama bu kurumlarda Yönetim Kurulu Başkanı,Yönetim Kurulu Üyesi,Denetim ve tasfiye kurulu üyeleri için "Gelir kaynağının" büyüğü kuruma bağlı iştiraklerden ve şirket ortaklıklarından gelecek...

Zira yapılan düzenlemeye dahil olan kamu kurumları ve kamu payının %50'yi aştığı özelleştirme kapsamındaki kurumların yönetim ve denetim kurulu üyeleri bu görevlerini sürdürdükleri kurumların iştiraklerine ve ortak oldukları şirketlere de kurumu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olabilecekler.

ÇİFTE MAAŞ KIYAĞI...

Bu kurumlarda Yönetim ve denetim kurullarında görev yapan kişiler kurumun iştirak ve ortaklıklarında kurumu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı olursa yıllık olarak kurumdaki maaşının tam 14 katı tutarında bir ücret alacak...

Yani örnek vermek gerekirse İller Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı'nın maaşı son düzenleme ile 6 bin 670 TL.Ama İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İller Bankası'nın ortak olduğu bir şirkete de İller Bankası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı olursa o şirketten yıllık 93 bin 380 TL ücret daha alacak.Bu da ekstra ayda 7 bin 781 TL kazanç demek...

GELİR VERGİLERİNİ DE DEVLETE YIKACAKLAR...

Ama yapılan düzenlemenin çok daha çarpıcı bir boyutu bu ücretleri kazanan yönetim kurulu başkanları,yönetim kurulu üyeleri,denetim ve tasfiye kurulu üyelerinin "Vergileri" konusunda...

Zira yapılan düzenleme ile bu ücretlerin ödendiği, ek ödemelerin yapıldığı yönetim kurulu başkanları,yönetim kurulu üyeleri,denetim ve tasfiye kurulu üyelerinin her türlü vergi ve kesintilerinin görev yaptıkları kurum tarafından ödenmesi karara bağlandı.

Ayrıca birden çok kamu kuruluşunda yönetimde bulunan yönetim kurulu üyelerinin tüm aldıkları ücretler de birleştirilmek sureti ile gelir vergilerinin görev yaptıkları kurum tarafından ödeneceği yapılan düzenleme ile belirtildi.

Böylece yapılan bu düzenleme ile birden çok kamu kurumunda yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeliği yapılırken,buradan elde edilen gelirlerin gelir vergisinin kamu kurumları tarafından  yani devlet tarafından ödenmesinin de  önü açılmış oldu.

Yapılan bu düzenleme ile bu kamu kuruluşlarında yönetim kurullarında görev yapan isimler hem maaşlarını arttırdılar hem de vergilerini devletin kurumlarının üzerine yıkarak iki kez "Kıyak" bir gelir kapısı elde ettiler...


Kaynak: Gerçek Gündem

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.