Hasankeyf'i sular altında bırakan Ilısu Barajı'nda sular çekildi, balıklar öldü

Hasankeyf'i sular altında bırakan Ilısu Barajı'nın doğaya zararları devam ederken, barajda su seviyesinin düşürülmesinden kaynaklı binlerce balık öldü. 

Hasankeyf'i sular altında bırakan Ilısu Barajı'nda sular çekildi, balıklar öldü
29 Eylül 2020 Salı 11:45

banner225

Veysel Eroğlu-Ilısu Barajı'nın 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf'i sular altında bırakmasının kamuoyunda tepkileri devam ederken, barajın doğaya öldürücü etkileri de sürüyor. Çok sayıda su canlısının susuzluktan ölmeleri kameramıza yansıdı. 

Baraj sularının en üst kota ulaşmasının ardından tarihi antik kentte "koruma" altında olduğu iddia edilen Küçük Saray'ı su basmıştı. Su baskınının ardından su tahliye edilmeye çalışılmış, fakat buna rağmen su sızıntısı durdurulamamıştı. 

Edinilen bilgiye göre baraj su kotu seviyesinin düşürülmesi ile Küçük Saray için yeni bir proje hazırlanarak "koruma" sağlanacağı belirtildi. En üst su kotuna ulaşan barajda yaklaşık bir aydan fazla bir süredir baraj su kotu kontrollü olarak düşürüldü. Çalışan türbin sayılarının artması ve kurak mevsimde de olması nedeniyle baraj bendinin de en üst su kotu ile denendiği ifade edilirken barajın bundan sonra yağışlara göre su kotunun artıp indirileceği ifade ediliyor. 

Hasankayf'te yapılan tekne turları ile "turizm" pazarlamasına başlandı. Madalyonun diğer yanında ise büyük bir doğa tahribatı yaşanıyor. Baraj su kotunun düşürülmesi ile birlikte binlerce balık sıkıştıkları alanlarda öldü. İç vadi ve mağaralarda suların çekilmesi ile binlerce yavru balıkları açıkta kaldı. 

BALIKLAR SU BİRİKİNTİLERİNDE KALDI

Doğal tahribatın en yoğun yaşandığı alanlardan biri kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Oymataş Köyü'ne bağlı Soğuksu Mezrası (Zorava) ile Balpınar Beldesi oldu. Yaklaşık 5-10 kilometrelik alanda suların çekilmesiyle birlikte Zilek Köprüsü yeniden gün yüzüne çıkardı. 

Suyun çekilesiyle bu bölgede binlerce balık yaşamını yitirdi. Küçük göletlere sıkışan balıklar, susuzluktan öldü.

BALIKÇILAR DURUMA TEPKİLİ

Balıkçı Mustafa Çayır, "Barajın suyu eksildiği zaman küçük gölet ve dereler oluşuyor. Kendini kurtaran balık derin yere gidiyor kurtulamayanların çoğu ise ölüyor. Burada bir aydır binlerce balık öldü. Balıklar telef oldu. Burada eskiden balık tutmaya geldiğimizde balık çoktu. Balıklar artık suda değil" dedi. 

Seymen Çoban ise, baraj sularının çekilmesiyle birlikte balıkların açıkta kaldığını ve öldüğünü belirterek, "Su çekilince balıklar öldü. Baraj belki balıklar için iyi olabilir ama su sabit kalması gerekiyor ki balıklar ölmesin" diye konuştu.MA / Metin Yoksu 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.