Askeriye çöpleri Hezil Çayı’na dökülüyor

Uludere ilçesi ve Hilal ile Şenoba beldelerinde çoğunluğu karakol ve taburlara ait çöpler, Mîr Sêvdîn Tepesi’nden Hezil Çayı’na dökülüyor. 

Askeriye çöpleri Hezil Çayı’na dökülüyor
13 Haziran 2020 Cumartesi 10:08

Şırnak’ın Uludere ilçesinin tüm çöpleri, Mîr Sêvdîn Tepesi’nden Hezil Çayı’na dökülüyor. Uludere ilçesi ile Hilal ve Şenoba beldelerinin bütün çöpleri toplandıktan sonra Hilal Barajı mevkiindeki Hezil Çayı’na atılıyor. Çöplerin Mîr Sêvdîn Tepesi’nde bulunan kalekolun karşısından çaya dökülmesine yurttaşlar tepki gösterdi. 

Hayvanların zehirlenmesi sonucu yurttaşların şikayeti üzerine kısa süre önce toprakla üstü örtülen tepeye yeniden çöp dökülmeye başlandı. Tepeden dereye gelişi güzel atılan ve dereye inen yüksek yamaçta dumanlar içinde görünen çöpler, çevre kirliliğine neden oluyor. Çöplerin döküldüğü alanın karşı yamacında da korucu kulübesi bulunuyor. 

RÖMORKLARLA DÖKTÜLER 

Bölgedeki yurttaşlar, çöplerin dereye atılmasına ilişkin şunları söyledi: “Uludere ve beldelerinin çöpleri maalesef askeri kalekolun karşısından Hezil Çayı’na inen dereye dökülüyor. Çöpten dolayı hayvanlarımız zehirlendiği için durumu yetkililere bildirdik. Böylelikle çöplerin üstü, kepçelerle toprak atılarak kapatıldı. Kalekolun karşısında bulunan çöplükten çöpler bu kez römorklar eşliğinde dereye dökülmeye başlandı.” 

‘SULARIMIZ KİRLETİLMESİN’

Çöplerin büyük çoğunluğunun karakol ve taburlara ait olduğunu söyleyen bölgedeki yurttaşlar,  “Çöplerin döküldüğü alanda hem korucu kulübesi hem de tam karşısında Mîr Sêvdîn kalekolu var. Gözlerinin önünde çöpler Uludere Barajlarının birinci bendin yanından akan dereyle Hezil Çayı’na dökülüyor. Umarım çare bulunur ve sularımız daha fazla kirletilmez” dedi. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.