Altındağ’da kentsel yıkım devam ediyor: Kent birikimi yok ediliyor

Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar ile Altındağ ilçesinde mahallelerin yıkımı devam ediyor. MO Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kentsel dönüşüm ile kent birikiminin yok edildiğini söyledi.

Altındağ’da kentsel yıkım devam ediyor: Kent birikimi yok ediliyor
28 Temmuz 2019 Pazar 10:35

Altındağ ilçesinde bulunan Hıdırlıktepe, Atıfbey, İsmetpaşa ve Cemalbey mahalleleri,  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 16 Haziran 2006 tarihinde “kentsel dönüşüm” alanı olarak ilan edilmişti.
İlanın ardından, "Hıdırlıktepe, Atıfbey, İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" kapsamında mahalleler Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11 Eylül 2012 tarihli kararı ile riskli alan olarak belirlendi. Ardından “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında Bakanlar Kurulu’nun 17 Aralık 2012 tarihli “Riskli alan ilan edilen bölge içerisinde kalmakta olan metruk yapıların alandan kaldırılması” kararı, Ankara Büyükşehir Belediye Encümenince onaylandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, “Hıdırlıktepe, Atıfbey, İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 2 milyon metrekare alanın yenileneceğini ve bu kapsamda 6 bin 400 gecekondunun yıkılacağını duyurmasının ardından, Altındağ Belediyesi’nin de katılımı ile Hıdırlıktepe Atıfbey Mahallesi'nde bulunan evlerin bir kısmı, Cemalbey ve İsmetpaşa mahallelerinde bulunan evlerin de neredeyse tamamı yıkıldı.  
Evleri yıkılan insanların bir kısmı konut ve ya kira bedeli karşılığında Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptığı evlere yerleştirildi. Bir kısmı ise yıllardır yaşadıkları evleri yıktırmamak için mücadele etmeye devam ediyor.
MAHALLELİNİN TALEPLERİ
Belediye tarafından süreç bu şekliyle işlerken evleri yıkılan mahalle halkı,  sürecin kendilerine net bir şekilde anlatılmadığını ifade etti. Mahalleli Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne taleplerini şu 7 maddede iletti: “Tapu ya da tahsis belgesi olanlar için 80-100 metrekare arsası olan herkese birer daire verilmesi; Belgesi bulunmayan hak sahiplerine maliyetine konut verilmesi; Yerinde ıslah yapılması; Rayiç bedel taban fiyat olarak bin lira olarak belirlenmesi; Enkaz bedelinin yapı bedeli olarak yüzde 100 ödenmesi; Evlerin teslim süresi ve kalitesinin belirtilmesi; Sözleşmelerin tek taraflı olmaması ve dava yolunun açık olması.”
‘KENTSEL RANT’
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 2012 yılından bu yana yıkım sürecini yakından takip ediyor. Candan, mahallelinin taleplerini iletmek için Büyükşehir Belediyesi’nin ofislerini ziyaret ettiklerini ama karşılarına kimsenin çıkmadığını, bu açıdan sürecin şeffaf şekilde işletilmediğini belirtti. Candan, “Kent toprakları üzerindeki yoksulların kendi emekleri ile kurdukları alanların gasp edilme sürecinin bir başka adı kentsel dönüşümdür. Bu süreç içerisinde orada yaşayan hiçbir insandan görüş alınmadı. Kentsel rantın, sermayenin yeniden üretilmesi açısından kentsel dönüşüm kullanıldı”  dedi.
‘YIKIM DEVAM EDİYOR’
Candan, şunları söyledi: “Mahallelerde yıkım devam ediyor. Ankara’nın değişik yerlerinde başlayan yüksek yoğunluklu konutlar, yüksek yoğunluklu kentsel dönüşüm projelerinin hiç birinin zamanında bitmesin ön görmemek gerekiyor. Yıkılan mahallelerde bir yapılaşma var. Bütün bunların hepsi gittiğinde kentin sistematiği de bozuluyor. Kentsel dönüşüm, bütün bir birikimi ortadan kaldırıyor.  Kentleşme politikasını okuyabileceğimiz bir alan kalmadı. Gecekondu mahalleleri yaşayan bir müzeye mi dönüştürülür yoksa bir yaşam alanına mı bilmiyorum ama bu kavramın kalması gerekiyor. Çünkü buraların örneği olmayacak, korunması gerekiyor. Biz yol gösteren tarafları var.”
MA / Zemo Ağgöz

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.