Kolej sahibi ‘iflası’ doğruladı, öğrenci velileri tepki gösterdi

Bir dönem ağabeyi Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu'nun yardımcılığını yapan Haşim Merdoğlu, sahip olduğu özel okulun iflas ettiğini doğruladı. Merdoğlu’nun açıklama yaptığı okulda toplanan veliler tepkilerini dile getirdi. 

Kolej sahibi ‘iflası’ doğruladı, öğrenci velileri tepki gösterdi
10 Temmuz 2020 Cuma 14:11

HDP adayının kazandığı ancak KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatanın verildiği Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu'nun kardeşi Haşim Merdoğlu, sahip olduğu Özel Diyarbakır Maarif Kolejleri'nin iflas ettiği, Merdoğlu'nun okulun banka hesaplarını boşalttığı yönündeki iddialara ilişkin basın toplantısı yaptı. Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan okulunda basın mensuplarının karşısına geçen Merdoğlu'nun basın toplantısını haber alan veliler de okul önünde toplandı.

VELİLER TOPLANDI 

Kolej önünde toplanan veliler, Merdoğlu'na tepki gösterirken, açıklamanın yapılacağı salona girmek istedi. Okul yönetiminin karşı çıkması üzerine veliler ve okul yönetimi arasında kısa süreliğine arbede yaşandı.

Basın toplantısını sürdürdüğü sırada Merdoğlu, öğrenci velilerinin girdiği salonda açıklamasını yarıda keserek, birkaç ailenin toplantı salonuna alınmasını istedi. Merdoğlu, açıklamasını daha sonra sürdürdü. Kolejleri hakkında yapılan paylaşımları reddeden Merdoğlu, sosyal medyada dolaşan "kaçma" ve "vurgun" iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. 

Kolejlerinin pandemi süreciyle beraber öğretmen ücretlerini ve kiralarını birkaç aydır ödeyemediklerini ifade eden Merdoğlu, kolejlerine haciz geldiğini doğruladı. Merdoğlu, bu hacizden dolayı arabasını ve evini satarak, çalışanların alacağını ödediğini iddia etti. 

‘İLİŞKİMİZ YOK’

Ağabeyi AKP'li Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu'nun da okulun gizli ortaklarından olduğu yönündeki iddialara yanıt veren Merdoğlu, aralarında hiçbir ticari ilişkinin olmadığını öne sürerek, “Hatta ilişkimiz dahi yok” demesi dikkat çekti. Kendilerinin dolandırıcılık yaparak kaçtığı iddiaları sonrası yaklaşık 500 öğrenci velisinin okula gelerek kayıtlarını sildiğini belirten Merdoğlu, kolejlerin zarar görmemesi için aileleri sağduyuya çağırdı. Merdoğlu, eğitim dönemine devam edebilecekleri bilgisini de paylaştı. 

‘OKUL BATTI, HAŞİM BEY KAÇTI’

Toplantı salonuna alınan ismi öğrenilemeyen öğrenci velisi, okulda olup bitenlerden bilgisinin olmadığını ifade ederek, 15 gün önce ödeme yapamadığından dolayı çocuğunun kaydını sildiğini dile getirdi. Öğrenci velisi, “Çocuğumun kaydını silmeme rağmen banka beni arayarak, ‘Kaydınız silinmemiş, bundan dolayı parayı sizden alacağız’ dedi. Okul battı, Haşim Bey kaçtı” ifadelerini kullandı. Merdoğlu, bu durumu “yanlış anlaşılma” ile açıkladı. 

OKUL ÇALIŞANLARI: KAÇTILAR

Ardından konuşan bir başka öğrenci velisi Sevgi Uysal, 2 çocuğunun kaydı için toplam 25 bin 900 TL ödeme yaptığını dile getirerek, bankalara yapılan ödemelerin okula peşin olarak ödendiğini aktardı. Merdoğlu’nun bunu yalanlaması üzerine Uysal, “Kayıt yaptırılırken kesinlikle açık ödeme kabul edilmemektedir" sözlerini hatırlatarak, sözleşmede geçen bilgiyi paylaştı. 

Okulun kapandığı, sahiplerinin kaçtığı söylemleri üzerine dün akşam saatlerine okula geldiğini ifade eden Uysal, şöyle devam etti: “Okula geldiğimde benim gibi 15’e yakın veli vardı. Bizler okulda çalışanlara durumu sorduk. Bize ‘Kaçtılar’ dediler. Okul çalışanları, müdürü ve yardımcılarının yanına gittim, onlar da ‘2-3 gündür ulaşamıyoruz okul sahiplerine’ dedi.”

Açıklama ardından Haşim Merdoğlu, velilerin mağdur edilmeyeceğini ve eğitim-öğretime devam edeceklerini belirterek, açıklamasını sonlandırdı. 

SOYADLARINI DEĞİŞTİRDİLER

Haşim Merdoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edildiği gerekçesiyle HDP'li aday Zeyyat Ceylan yerine yüzde 26 oy alan ve Bağlar Belediyesi Başkanlık mazbatası verilen Hüseyin Beyoğlu kardeşi. Beyoğlu, AKP Bağlar İlçe Başkanlığı görevi sonrası kardeşi Haşim Merdoğlu ile birlikte "Yalar" olan soyadlarını değiştirdi. Beyoğlu, Bağlar Belediyesi başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk işi, kardeşi Haşim Merdoğlu'nu kendi yardımcılığına getirmek oldu. Olayın kamuoyunda tepki toplaması üzerine Merdoğlu, başkan yardımcılığı görevini bırakmak zorunda kaldı. Daha önce “Mektebim” ve “Mektebim Umut” okullarını batıran Merdoğlu'nun gayri resmi ortaklarından birinin Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu olduğu iddia ediliyor.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.