Trump'ın seçim kampanyasında dikkat çeken 'Türkiye' ayrıntısı

Rahip Brunson’ın Türkiye’den ABD’ye götürülmesi, Trump’ın seçim propagandası olarak kullanıldı.

Trump'ın seçim kampanyasında dikkat çeken 'Türkiye' ayrıntısı
26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:23

Kasımda gerçekleşecek ABD seçimleri öncesi adaylar kampanyalarına hız verdi. Mevcut ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın ekibinin hazırladığı bir videoda ise Türkiye ayrıntısı dikkat çekti.

Trump’ın ABD tarihinin yurt dışında ‘esir tutulan’ ABD’lileri ülkeye getiren başkan olduğu iddia edilen videoda Rahip Brunson’a da yer verildi.

Rahip Brunson’ın Türkiye’den ABD’ye götürülmesi, Trump’ın seçim propagandası olarak kullanıldı.

Ne olmuştu?

İzmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin papazı Andrew Craig Brunson, Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmış ve Aralık 2016'da tutuklanmıştı. Brunson'ın tutukluluğu 25 Temmuz tarihinde ev hapsine çevrilmişti. Ev hapsinde tutulan ve yurt dışına çıkış yasağı bulunan Brunson, elektronik kelepçe takıyordu.

Brunson hakkında hazırlanan iddianamede FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla "terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "casusluk yapmak"tan 35 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

ABD'li papazın tutuklanması, Türkiye-ABD ilişkilerinde gerilime neden olmuştu. ABD, Brunson'ın serbest bırakılmasını talep ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Brunson ile ilgili kararın siyasi olmadığını, kararın mahkeme tarafından verileceğini belirtiyordu.

Brunson 12 Ekim 2018’de serbest bırakıldı ve ABD’ye döndü. Trump, Brunson’un serbest bırakılmasının ardından “Erdoğan’a Rahip Brunson’ın masum olduğunu anlattık, o da bunu kabul etti” açıklamasında bulunmuştu.


Kaynak: Gerçek Gündem

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.