Suriye'ye insani yardıma Rusya ve Çin'den veto

Suriye'ye sınır ötesi yardımların yapılabilmesi için BMGK kararı gerekiyor.

Suriye'ye insani yardıma Rusya ve Çin'den veto
08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:55

Birleşmiş Milletler (BMGK) Güvenlik Konseyi, 2014'ten beri Suriye'ye sınır ötesi uluslararası yardımların yapılmasına olanak sağlayan ve 10 Temmuz'da görev süresi dolacak olan mekanizmanın yenilenmesini oyladı.

Almanya ve Belçika tarafından konseye sunulan karar tasarısı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Suriye'ye, mevcut BMGK kararı doğrultusunda sadece Türkiye üzerinden iki sınır kapısından, Öncüpınar karşısındaki Babüsselame ve Cilvegözü karşısındaki Babülhava'dan uluslararası yardımlar yapılabiliyor.

Rusya ve Çin'in vetosunun ardından iki sınır kapısı da 10 Temmuz'da mekanizmanın görev süresinin dolmasıyla yardım konvoylarının geçişine kapanmış olacak.

Suriye'ye sınır ötesi yardımların yapılabilmesi için BMGK kararı gerekiyor.

BM'ye göre Suriye'nin kuzey batısında İdlib'de yaşayan 3 milyona yakın kişinin yüzde 70'i insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Türkiye üzerinden iki sınır kapısından ocak ayından beri 1613'ü Öncüpınar'dan olmak üzere Suriye'ye 8 bin 468 yardım konvoyu gönderdi.

Geçen yıl ikisi Türkiye'den olmak üzere Suriye'ye yardımların yapıldığı 4 sınır kapısı bulunurken, Rusya ve Çin'in vetosunun ardından bunlar 2'ye indirilmişti. Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse ve Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapıları yardımların girişine kapatılmıştı.

RUSYA AKSİNİ İDDİA EDİYOR

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı dün Batılı ülkelerin yardımların Türkiye üzerinden ulaştırılmasında ısrarcı olması nedeniyle İdlib kentine insani konvoyun gönderilmesinde ilerleme kaydedilmemesinden üzüntü duyduklarını açıklamıştı.

Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "BM, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Suriye Kızılayı'nın ortak konvoyunu temas hattı üzerinden İdlib'e gönderilmesinde ilerleme kaydedilmemesi üzüntü yaratıyor. Bu operasyonun 20 Nisan'da gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Suriye hükümeti, gerekli tüm izinleri sağladı ancak belirsiz nedenlerden dolayı şimdiye dek yardım ulaştırılamadı" denmişti. 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.