Rusya'dan Türkiye'ye 'Karabağ' uyarısı

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ'da itidal çağrısı yaptı. 'Türkiye gibi ortak ülkeleri ateşkes için her türlü çabayı sarf etmeye çağırdıklarını' söyleyen Peskov, "Azerbaycan veya Ermenistan'a yönelik her türlü askeri destek açıklaması, yangına körükle gitmek anlamına geliyor. Buna kesinlikle karşıyız ve sorunun bu şekilde ele alınmasını kabul etmiyoruz" dedi.

Rusya'dan Türkiye'ye 'Karabağ' uyarısı
29 Eylül 2020 Salı 17:02

banner255

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, 'Türkiye gibi ortak ülkeleri Dağlık Karabağ'da ateşkes sağlanması için her türlü çabayı sarf etmeye çağırdıklarını' söyledi. Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre, Peskov bölgede yükselen son kriz konusunda Ankara, Bakü ve Erivan'la sürekli temas halinde olduklarını söyledi.

'KESİNLİKLE KARŞIYIZ'

Basın toplantısında konuşan Peskov, "Cephe hattında yaşananlar hakkında tüm bilgileri topluyoruz. Kremlin, öncelikle ateşin ve askeri faaliyetlerin sonlandırılması gerektiğini düşünüyor. Azerbaycan veya Ermenistan'a yönelik her türlü askeri destek açıklaması, yangına körükle gitmek anlamına geliyor. Buna kesinlikle karşıyız ve sorunun bu şekilde ele alınmasını kabul etmiyoruz" dedi.

'TÜRKİYE GİBİ PARTNER ÜLKELERİ ÇABA GÖSTERMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Peskov, bu bağlamda Türkiye gibi partner ülkeleri çatışan tarafların ateşkese ikna edilmesi ve uzun süredir devam eden bu krizin diplomatik çözüm sürecine döndürülmesi için her türlü çabayı göstermeye çağırdıklarını vurguladı.

Kremlin Sözcüsü, Rusya ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nun diğer eş başkanlarının Dağlık Karabağ'da çözüm konusunda macerada kaçınması ve sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini kaydetti. (Sputnik)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.