KKTC basını fotoğraf yayımladı: Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale ediyor

Özgür Gazete, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın danışmanı liderliğindeki heyetin bulunduğu otele KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın gittiğini görüntüledi.

KKTC basını fotoğraf yayımladı: Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale ediyor
06 Ekim 2020 Salı 14:23

banner255

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yayın yapan Özgür Gazete, Türkiye’nin adadaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ettiğini ileri sürdü. Gazete, Türkiye’nin desteklediğini iddia edilen Başbakan Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın basın danışmanı ve bir grup reklamcının bir oteldeki buluşmalarının fotoğraflarını yayımladı. 

Özgür Gazete’de yer alan haberde şu ifadelere yer verildi: 

“TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Basın Danışmanı Ali Genç’in liderliğindeki, yaklaşık 20 kişilik AKP reklam ekibi, Tatar ve ekibiyle her gece Lord’s Palas’da buluşuyor. Ülkenin kaderini etkileyecek toplantılar, gizli saklı otel odasında yapılıyor."

Reklam ekibinin bir aydır ülkede  bulunduğu öne sürülen haberde, şu ifadeler yer aldı: 

“Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar’ın seçim çalışmalarını yürütmek için görevlendirilen heyet, Girne’de Lord’s Palace Hotel’de konaklıyor. Ülkeye yaklaşık 1 ay önce giriş yaptıkları öğrenilen 20 kişilik ekip, her gece Tatar ve ekibi ile görüşüyor. Tatar ve ekibi, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Basın Danışmanı Ali Genç ve heyeti ile her gece geç saatlerde, kaldıkları otelde bir araya geliyor. Günün raporunu alan heyet, ertesi gün sahada nasıl bir çalışma yapılacağına dair önceden belirlenen rotayı da Tatar ve ekibine veriyor.”

'SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ GİBİ'

Gazetenin iddiasına tepki gösteren Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Asım Akansoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Seçimlere müdahelenin fotoğrafı bugün Özgür Gazete aracılığı ile yayınlandı. Objektif ve tarafsız habercilik adına Gazetenin açıkça yapılan müdahaleyi görüntülemesi, siyasi tarihimize yeni bir “kara leke” olarak geçecektir. Sayın Tatar’ın Başbakan olarak yaptığı açıklamayı soğuk savaş kalıntısı bir zihniyetin ürünü olarak değerlendiriyor ve esefle kınıyorum. Yapılan siyasi müdahaleden dolayı YSK hemen devreye girmeli ve soruşturma başlatmalıdır. Savcılığın görevi kamu yararını korumaktır. Bu müdahale demokrasiye yapılmıştır. Sabaha karşı saat 2.30’da yapılan gizli görüşmelerin siyasiler tarafından yapılmış olması, bugüne kadar aldığımız tüm duyumların ispatıdır. Kıbrıslı Türkler demokrasilerine sonuna kadar sahip çıkacaklar ve benzeri siyasi müdahaleleri kimden ve kimin için gelirse gelsin reddedeceklerdir. Bunun iyi bilinmesini isterim."

AKINCI VE DENKTAŞ DİLE GETİRMİŞTİ

Akıncı, bir internet sitesine şu açıklamayı yapmıştı: 

“Buradaki bazı makamlar tarafından seçimlere taraf olma gayreti var, onlar kendilerini çok iyi biliyorlar. Bunun son derece yanlış bir şey olduğunu adaylık başvurumu yaptığım günden ilan ediyorum ve bundan uzak durulmalıdır, Kıbrıs Türk halkı bunu benimsemez, hazmetmez.”

KKTC'DE SEÇİMLER 11 EKİMDE: ADAYLAR KİMLER?

2020 KKTC cumhurbaşkanlığı seçimi, ülkede 2020-2025 yılları arasında görev yapacak olan cumhurbaşkanını belirlemek amacıyla 11 Ekim 2020'de düzenlenecek.  Coronavirus salgını nedeniyle 6 ay ertelenen seçimde Başbakan Ersin Tatar’a şans tanınmazken, yarışın son aşamasının görevdeki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman arasında geçmesi bekleniyor.

Seçim, anayasa değişikliği referandumuyla aynı gün düzenlenecek. Sandık başına gidecek seçmenler, bu nedenle 2025 yılına dek görev yapacak yeni cumhurbaşkanının yanı sıra Yüksek Mahkeme’nin halen 8 olan yargıç sayısının artırılması için de oy kullanacak.

KKTC'deki seçimlerde adaylığını açıklamış olanlar şöyle:

- Mustafa Akıncı (Mevcut cumhurbaşkanı, bağımsız)

- Ersin Tatar (Mevcut başbakan, Ulusal Birlik Partisi)

- Tufan Erhürman (Cumhuriyetçi Türk Partisi)

- Kudret Özersay (Bağımsız)

- Serdar Denktaş (Bağımsız)

- Erhan Arıklı (Yeniden Doğuş Partisi)

- Arif Salih Kırdağ (Bağımsız)

- Ahmet Boran (Bağımsız)

- Fuat Türköz Çiner (Milliyetçi Demokrasi Partisi)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.