İsrail’den ‘ilhak’ planı açıklaması

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, uygulanması beklenen “ilhak” planının bugün uygulanmayacağını açıkladı.

İsrail’den ‘ilhak’ planı açıklaması
01 Temmuz 2020 Çarşamba 12:10

banner255

İsrail hükümetinin aldığı karara göre, Batı Şeria ve Ürdün Vadisi’nin “ilhakplanının 1 Temmuz’da uygulanması bekleniyordu. İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, Ordu Radyosu’na verdiği demeçte, planın uygulanmasının bugün için olası görünmediğini söyledi. Ashkenazi, “İsrail'in toprak egemenliğinin genişletilmesiyle ilgili bugün hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum” açıklaması yaptı. Ashkenazi, konuyla ilgili ayrıntıların İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya sorulmasını gerektiğini söyledi.

Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın asistanı ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Avi Berkowitz ile “ilhak” planı gündemiyle 30 Haziran’da yaptığı toplantının ardından planın gecikeceğine dair sinyaller vermişti.

“İlhak” planına dair Netanyahu ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz arasında görüş ayrılıklarının olduğu ifade ediliyor.

PLANA KARŞI TEPKİLER

Filistinlilerin, İsrail’in tek taraflı “ilhak” planına karşı çıkıyor. Plana karşı Filistin başta olmak üzere, İsrail’in başkenti Tel Aviv ve bir çok Avrupa kentinde protestolar düzenlendi. Hamas, 1 Temmuz'un, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölümleri ile Ürdün Vadisi'ni “ilhak” planına karşı "Filistin Ulusal Günü" olacağını duyurmuştu. 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Sözcüsü Saib Ureykat, “Netanyahu ilhak planını uygularsa Filistin yönetimi yıkılacak. Bunun sorumlusu da onun omuzlarında olacak. İlhakla, Filistin yönetiminin çöpleri toplayan, maaşları ödeyen ve işgalin devamını sağlayan hizmet yönetimi olmasını istiyorlar” açıklaması açıklamasında bulunmuştu.

İsrail işgaline karşı mücadele veren Filistinli örgütlerin, “ilhak” planına karşı birlikte mücadele etmesi çağrısı yapılıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da açıkladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" adını verdiği planda, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve İsrail’in Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.