Fransa ile Almanya'dan Biden'a Ankara çağrısı

Fransa ile Almanya Dışişleri Bakanları, ABD'ye yeni Başkan seçilen Joe Biden'ı Ankara'ya karşı 'transatlantik birliği'ni güçlendirmeye çağırdı.

Fransa ile Almanya'dan Biden'a Ankara çağrısı
17 Kasım 2020 Salı 12:57

Avrupa Birliği (AB) Donald Trump döneminde kötüleşen transatlantik ilişkilerin canlandırılmasını hedefliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian, Fransız Le Monde, Alman Die Welt ve Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan ortak makalede AB-ABD ilişkilerine değindi.

'ABD VE AVRUPA BİRLİKTE YENİ BİR TRANSATLANTİK İCAT ETMELİ'

"Avrupa ve Amerika birlikte yeni bir transatlantik anlaşma icat etmeli" diyen ikili, "Joe Biden'in seçilmesi, otokratlar ve uluslararası düzene veya bölgesel dengelere aykırı olarak güçlerini savunmak isteyen ülkeler karşısında transatlantik birliğin güçlendirilmesinin yolunu açıyor" ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2018'de transatlantik ilişkilerde bütük bir çatlak oluşturarak, İran nükleer anlaşmasından çekilme kararına atıfta bulunan Dışişleri Bakanları, "onarılması gereken çok şey var" dedi.

İRAN'A KARŞI ORTAK YAKLAŞIMA GERİ DÖNME ÇAĞRISI

Jean-Yves Le Drian ve Heiko Maas,"ABD'yi İran'a yönelik ortak bir yaklaşıma geri dönmeye çağırıyoruz, böylece birlikte İran nükleer programının yalnızca barışçıl amaçlara yönelik olmasını ve bu ülkenin karşılaştığı diğer zorluklara yanıt vermesini sağlayabiliyoruz" cümlelerini kaleme aldı.

TÜRKİYE'YE KARŞI ORTAK HAREKET

Paris ve Berlin ayrıca, NATO içinde, Fransa gibi belirli ortakların giderek daha 'öngörülemeyen bir müttefik' olarak gördüğü Türkiye karşısında daha büyük bir görüş birliğine ihtiyaç duyulduğu konusuna dikkat çekti.

İki Bakan, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ve başka yerlerde büyük sorunlar oluşturan davranışları karşısında ortak bir çizgi belirlememiz gerekecek" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Avrupa ile Amerikan yönetiminin, Türkiye'ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söylemişti.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.