ABD'den Türkiye'yi de etkileyecek flaş hamle!

ABD'de Demokratlar, beşinci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II'ler de dahil olmak üzere, önde gelen Amerikan askeri teknolojilerinin satışını düzenleyecek yeni yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Tasarı, yabancı sistemler ve silahlar satın alan devletlere F-35 satışının yasaklanması üzerinde duruyor.

ABD'den Türkiye'yi de etkileyecek flaş hamle!
02 Kasım 2020 Pazartesi 15:13

banner255
Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini 16 Ekim'de ilk kez test etmesinin ardından, ABD'de Demokratlar 'F-35 uçaklarını S-400 gibi tehdit olarak görülen silahlardan korumak' için harekete geçti. Breaking Defense sitesinin haberine göre Kongre'de bir dizi Demokrat isim, özellikle Rus S-400 füze savunma sistemleri gibi F-35'ler için potansiyel tehdit oluşturan yabancı sistemler ve silahlar satın alan devletlere avcı uçağı satışının yasaklanması üzerinde duruyor.

Tasarıyı hazırlayan isimlerden ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Eliot Engel, Ortadoğu ülkelerine silah satışında özel koşullar getirilmesini önerdi. Engel'in önerisine göre F-35 satın alacak ülkeler bu uçakları kullanma planları hakkında Washington'a bilgi vermek zorunda olacak.

Türkiye S-400'leri 16 Ekim'de ilk kez test etmişti. Test kapsamında fırlatılan üç füze hedefleri başarıyla vurmuştu. Bu durum Washington'u bir kez daha rahatsız ederken ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Clarke Cooper, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımıyla ilgili olarak yaptırımları 'kesin olarak düşündüklerini' söylemişti. (Sputnik)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.