Hasankeyf'te konut mağdurları gözaltına alındı

Yıkımın sürdüğü Hasankeyf'te bekar oldukları gerekçesiyle yeni yerleşkede ev verilmeyen kişiler, taleplerini dile getirmek için yaptıkları basın açıklamasının ardından gözaltına alındı.

Hasankeyf'te konut mağdurları gözaltına alındı
16 Kasım 2019 Cumartesi 16:24

banner225
Yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te yıkım devam ederken, yeni yerleşim yerine taşınmalar sürüyor. Yeni yerleşkede “bekar” oldukları gerekçesiyle en az 92 kişiye ev verilmedi. Bu nedenle mağdur edilen kişiler, seslerini duyurmak amacıyla Hasankeyf Köprübaşı'nda bir araya gelerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.
TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER
Polis ablukası altında yapılan açıklamada konuşan yurttaşlardan Eyüp Ağalday, ilçe merkezinde konutu kamulaştırılanlara ikamet şartı aranmadan konut hakkının tanınması gerektiğini ifade ederek, “Belli bir yaşa gelmiş ve evlenmemiş, vatandaşlarımıza konut hakkı tanınması. 21 Temmuz 2016 tarihinden sonra evlenenlere konut hakkının tanınması. Kamulaştırma sahasında ticari faaliyetleri bulunan ve çeşitli nedenlerden dolayı hak sahibi olmamış esnaf kardeşlerimizin yaşamlarının insanca sürdürebilmeleri için ticari mekan hakkı tanınması. Günümüze kadar hayvancılık faaliyetlerini sürdürmekte olan vatandaşlarımız bu faaliyetleri devam ettirmeleri için barınak tahsis edilmesi" şeklinde taleplerini sıraladı.
İşsizliğe de dikkat çeken Ağalday, kamu kurumlarında Hasankeyflilerin çalışması gerektiğini söyledi.
AÇIKLAMA SONRASI GÖZALTI
Yapılan açıklanın ardından yapılmak istenen oturma eylemine izin vermeyen polis, tüm yurttaşları gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen yurttaşlar daha sonra serbest bırakıldı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.