Sokak hayvanları genelgesine uyulmadı

İçişleri Bakanlığı’nın sokak hayvanlarını korumak için salgın döneminde çıkardığı genelge uyulmadığını söyleyen HAKİM üyesi Fatma Biltekin, hayvana kötü muamelenin suç kapsamına alınmasını istedi. 

Sokak hayvanları genelgesine uyulmadı
31 Mayıs 2020 Pazar 09:40

banner255

Tüm dünyada yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını hayvanları da olumsuz etkiledi. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün virüsün hayvanlardan bulaştığına dair bir bulguya ulaşamadıklarını açıklamasına rağmen pek çok kişi sorumluluğunu aldığı hayvanı bu endişeyle sokağa bıraktı. Sokakta yaşayan hayvanlar ise alınan tedbirlerle insanların sokağa çıkamamasından kaynaklı yiyecek bulmakta sıkıntı yaşıyor. Kapalı işyerlerinden dolayı sokağa bırakılan hayvanların barınma ve beslenmesi sorunu ağırlaşıyor. 

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) üyesi Fatma Biltekin, Kovid-19 salgınıyla beraber hayvanların yaşadığı sorunları değerlendirdi. 

HAYVANA ŞİDDET HER YERDE 

Toplumda nefret söyleminin yüceltildiği bir dönemden geçildiğini dile getiren Biltekin, bu nefretin ise en çok savunmasız hayvanlara yansıdığını belirtti. Bu şiddetin de kedi ya da köpeği hedef aldığında dikkat çektiğini söyleyen Biltekin, oysa her gün eti, sütü ve yumurtası için öldürülen, sömürülen milyonlarca hayvan olduğunu işaret etti. Bu hayvanların yaşadıkları şiddet ve korkunun tamamen yok sayıldığını kaydeden Biltekin, “Hayvana şiddet sadece sokaklarda ve barınaklarda yaşanmıyor; mezbahalarda, deney merkezlerinde yani insanların hayvanlar üzerinden çıkar sağladığı her yerde yaşanıyor” dedi.

Salgın dolayısıyla insanların evlere çekilmesiyle birlikte üretim ve tüketimin azalmasının yaban hayvanları ve deniz canlılarının nefes almasını sağladığını ifade eden Biltekin, “Bunun yanı sıra salgın, insan çıkarı için üretilen ve kapatılan hayvanların yaşadıkları hak ihlallerini derinleştirdi. Özellikle hayvancılıkta aşırı kalabalık ahırlar ve personel azlığı sebebiyle hayvanlara eziyet ediliyor. Bunun yanı sıra sınırlarda yaşanan gecikmeler yüzünden hayvanlar kalabalık araçlarda beklemek zorunda kalıyor” diye belirtti.

İnsanların evcil hayvanlardan enfeksiyon geçtiği endişesiyle sorumluluklarına aldıkları hayvanları bile sokağa terk ettiğini aktaran Biltekin, bu dönemde özellikle sokakta yaşayan hayvanlar dışarıda kimse olmadığı için kolay hedef haline geldiğini kaydetti.

BAKANLIĞIN GENELGESİ

Biltekin, İçişleri Bakanlığı’nın salgın sürecinde sokak hayvanlarının yaşam alanlarının tespit edilmesi, düzenli olarak temizlik ve mama ihtiyaçlarının karşılanması yayımladığı genelge üzerinde de durdu. Bakanlığın yayımladığı bu genelgeye uyulmadığını söyleyen Biltekin, örnek olarak ise geçen hafta Zonguldak’ın Devrek Belediyesi’nin tedavi için aldığı ve operasyondan sonra anestezi etkisinden çıkamamış bir kediyi sokakta ölüme terk etmesini gösterdi. Biltekin, “Gönüllüler, hayvanların, belediyelerin verdiği mamaları kalitesizliğinden dolayı yemek istemediğini söylüyor. Barınakların koşulları ise korkunç, şu an gönüllülerin de barınaklara gidemiyor olmasının ihlalleri arttırdığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

DENETİMLER GÖSTERMELİK

Türkiye’de hayvan hakları konusunda yaşadıkları en büyük problemlerden birinin ‘denetimsizlik’ olduğunu vurgulayan Biltekin, “Salgın sürecinde düzgün bir şekilde işlemeyen denetim mekanizması tamamen çökmüş gibi görünüyor. Devlet için hayvanların yaşadığı ihlaller hiçbir zaman birinci öncelik değildi. Ancak şu an hayvanlar unutulmuş durumda. Alınan önlemlerin sadece göstermelik olduğunu düşünüyorum” dedi.

CEZASIZLIK 

Türkiye’de Hayvanları Koruma Kanunu olmasına rağmen bu kanunun hayvanları korumadığının altını çizen Biltekin, bunun da cezasızlığı arttırdığını belirtti. Cezasızlığın faillere korkusuzca eylemlerde bulunma rahatlığı verdiğini sözlerine ekleyen Biltekin, yıllardır yasanın hayvanlar lehine değişmesi için mücadele ettiklerini dile getirerek, “Ancak, gerçekten hayvanları koruyan bir yasa çıksa da bunun şiddeti önleyebileceğini söyleyemeyiz” dedi. 

Biltekin, hayvanlara karşı şiddet noktasında kişilerin nefretlerini neden hayvanlara yönelttiğinin konuşulması gerektiğini de vurguladı. Biltekin, “Türkiye’de hayvana tecavüz çok yaygın olmasına rağmen bunun üzerine yapılmış çalışma yok. Eğer gerçekten şiddeti önlemek istiyorsak önce toplumun hayvana bakışını ya da toplumun ‘ötekilere’ bakışını değiştirmek gerekir” ifadelerini kullandı.

SUÇ KAPSAMINA ALINSIN’

Hayvana kötü muamelenin suç kapsamına alınması ve bu suçu işleyenlerin özgürlüklerinin kısıtlanmasını talep ettiklerini söyleyen Biltekin, “Fakat şunu biliyoruz ki cezaevleri bu kişileri rehabilite etmiyor. Cezaları bittikten sonra topluma adapte olamadıkları için yine suça karışıyorlar. Türkiye’de faillerin tekrar suça karışmaması için yapılan bir önleyici çalışma yok. Sistem cezalandırma üzerinden kendini var ediyor. Bu durumda bizlerin de talep edeceği çok fazla bir şey kalmıyor. Aktivistler olarak bir gün gerçek çözümleri konuşabileceğimiz bir Türkiye’nin hayalini kuruyoruz” şeklinde konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.