Mersinli kadınlar: Erkek şiddetine karşı birleşmeye

Mersinli kadınlar, “Erkek şiddetine susmuyoruz, haklarımızdan vazgeçmiyoruz" şiarıyla 25 Kasım’da yapacakları eyleme tüm kadınları sokaklarda mücadele etmeye ve birleşmeye çağırdı.

Mersinli kadınlar: Erkek şiddetine karşı birleşmeye
26 Kasım 2018 Pazartesi 11:58

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Mersinli kadınlar, "Erkek şiddetine susmuyoruz, haklarımızdan vazgeçmiyoruz" şiarıyla sokaklarda taleplerini haykıracak. 

'ŞİDDETİN NEDEN İKTİDAR POLİTİKALARI’ 

Kadınlara yönelik şiddetin her dönem artığına dikkat çeken Mersin Kadın Platform Üyesi Aynur Şahin, şiddetin son 15 yıl içinde artmasının nedeni olarak iktidarın politikalarını gösterdi. AKP'nin kadınlardan korktuğunu dile getiren Şahin, “Kadınlar; haksızlığa, adaletsizliğe ve yaşadıkları eşitsizliğe karşı her dönem mücadele etmiştir. Bu dönemde en çok sesi çıkan kesimlerden bir tanesidir kadınlar. Hükümet, kadınları susturmak için şiddeti bir araç olarak kullanıyor. Hem politik şiddeti uyguluyor hem de mevcut yasaların hayata geçirilmesini engelleyerek şiddeti artıyor” dedi. 

'BİRLEŞİRSEK ŞİDDETİ DURDURURUZ’

İktidarın politikalarına karşı kadınları birleşmeye çağıran Şahin, “Daha çok ses çıkarmak gerekiyor. Bize uygulanan şiddette ve haksızlığa itiraz etmek ve ses vermek gerekiyor. Yasaların bizleri şiddetten daha çok koruması gerektiği yönünde mücadele etmeliyiz. 25 Kasım günü yapılacak yürüyüşe tüm kadınların katılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü birleşirsek şiddeti durdururuz” ifadelerini kullandı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Yöneticisi Berçem Atay da, 25 Kasım'da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, şiddete, ataerkil toplum yapısına, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa ve milliyetçilikle mücadele edeceklerini belirtti. Atay, tüm kadınları şiddete ve tacize karşı mücadele etmeye çağırdı. 

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM’

Mersin Muamma LGBTİ+ Derneği  Sözcüsü Arife Akbulut da, şiddette karşı hem kendilerini savunmaya hem de bu savunmaya dair politikalar üretmeye çalıştıklarını aktardı. 25 Kasım’da alanlarda sözlerini söyleyeceklerini belirten Akbulut, şöyle devam etti: “LGBTİ’lere yönelik şiddet kadın ve çocuklara yönelik şiddetle aynı kökene sahiptir. Ataerkil ve kapitalistle doğan bir sitemden bahsediyoruz. Kendinden olmayan, kendi sözünden çıkan ve aslında kendisine başkaldıran herkesi dışlayan buna da şiddet gösteren anlayışla karşı karşıyayız. Bizler yaşamın birçok alanında şiddetin muhatabı oluyoruz. Buna karşı yan yana gelerek dayanışmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Ataerkil sisteme karşı ortak mücadeleyi önemli bulduklarını belirten Akbulut, 25 Kasım’da dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

‘25 KASIM’I ÖNEMSİYORUZ’

AKP iktidarı tarafından kadınların elde ettiği kazanımların geri çektirilmeye çalışıldığını belirten Birleşik Devrimci Parti Meclisi (PM) Üyesi Gamze Taşcı da, “Birçok yasa kadınları koruması gerekiyorken aslında şiddet uygulayan taciz ve tecavüzcü erkekleri koruyor. Şiddet gören bir kadın boşanmak istediğinde ve nafaka talep ettiğinde buna saldıran bir hükümetle karşı karşıya kalıyor. Aslında erkek devlet şiddeti biz kadınları, evin içinde görünmez bir emeğe, iş yerlerinde de ucuz iş gücüne mahkum etmeye çalışıyor. Biz de bununla yola çıkarak 25 Kasım’ı daha çok önemsiyoruz” diye konuştu.

MA / Cemil Uğur 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.