Mardin’de DEDAŞ gerginliği sürüyor

Mardin’de DEDAŞ gerginliği sürüyor
11 Eylül 2020 Cuma 16:55

banner225

Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn (Ortaköy) Mahallesi’nde DEDAŞ ekiplerinin elektrik panolarını direk üstüne çıkarmak istemesine karşı başlayan protestolar 3 gündür sürüyor. Ateşlerin yakılıp, yolların kapatıldığı köyde, jandarma yine köylülere müdahale etti.

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn (Ortaköy) köyünde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ekipleri, elektrik panolarını direklerin üstüne çıkarmaya devam ediyor. Jandarma eşliğinde devam eden uygulamaya tepkisini sürdüren köylüler, bu kez köyün iç kısımlarındaki yolları çöp kovaları ve taşlarla kurdukları barikatlarla kapattı. Ateşleri yakarak DEDAŞ’ın köyden çıkmasını isteyen köylüler, jandarmanın müdahalesi ile karşılaştı. 

Biber gazı ile köylülere müdahale eden jandarma, aralarında kadınların da olduğu en az 8 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında köylülerin darp edilmesi, kameralara yansıdı. Gözaltına alınanlar İl Jandarma Karakolu’na götürüldü. Köylülerin ifadelerinin alınmasının arından serbest bırakılacağı belirtildi. 

Gerginlik devam ederken, köylüler elektrik sayaçlarının direk üstlerine çıkarılması durumunda DEDAŞ’ın keyfi ceza uygulamaları ve faturaları ile karşı karşıya kalacaklarını belirterek, yetkililerin bir an önce uygulamayı durdurmasını istedi. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.