Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 5 akrabasının sistematik tecavüzüne uğrayan G.A.'nın annesi F.A., kızının uğradığı son tecavüzün ardından şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 

Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü
07 Eylül 2020 Pazartesi 10:57

Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı kırsal Çukur Mahallesi’nde yaşayan G.A. (21), bir yıl boyunca 5 akrabasının sistematik tecavüzüne uğradı. Olayı başkasına anlatması durumunda ölümle tehdit edilen G.A'nın tecavüze uğradığı hamile kalınca ortaya çıktı. Olaya tanık olmasından sonra felç geçirerek, yatalak hale gelen ve konuşma yetisini kaybeden annesi F.A. ise, tedavi gördüğü hastanede şüpheli bir şekilde yaşamı yitirdi. Ancak F.A.'nın şüpheli ölümüne ilişkin hiçbir soruşturma yürütülmedi.

G.A., kendisine tecavüz eden 5 akrabasının isimlerini savcılığa verip, şikayetçi olmasına rağmen sadece zanlılardan A.D.'nin ifadesine başvuruldu. Şikayetçi olmasının ardından kendisine tecavüz edenler ve onların babaları tarafından ölümle tehdit edilen G.A., Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yerleştirildiği sığınma evlerinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle şimdiye kadar 5 sığınma evi değiştirmek zorunda kaldı.

ÇOCUK YAŞTA 2 KEZ DİNİ NİKAHLA EVLENDİRİLDİ

Henüz 16 yaşındayken iki kez kendi iradesi dışında dini nikahla evlendirilen G.A., bir yıl süren ilk evliliğini sonlandırdıktan bir hafta sonra başka biriyle evlendirildi. Bu evliliği de bir yıl süren G.A., 2017 yılı sonlarında ailesinin yanına döndükten sonra ilk defa 2018'de kuzeni olan İ.A.'nın tecavüzüne uğradı. Evli olan İ.A., kimseye birşey anlatmaması konusunda G.A.'yı ölümle tehdit etti. Akli dengesi yerinde olmadığı belirtilen babası H.A., zihinsel-bedensel engelli kardeşi, ağabeyi M.A. ve annesi F.A. ile birlikte yaşayan G.A. daha sonraları defalarca İ.A.'nın tecavüzüne uğramaya devam etti. İ.A., kuzenleri A.D., M.A., Ş.A., ve İ.A.’yı da yanına alarak G.A.'ya defalarca tecavüz etti.  

HAMİLE KALINCA ORTAYA ÇIKTI

Akrabası olan bu beş kişinin ayrı ayrı tecavüzlerine uğrayan G.A., öldürülme korkusuyla kimseye bir şey anlatamadı. Olay ise, G.A.'nın rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasıyla ortaya çıktı. Hastanede hamile olduğunu öğrenen G.A., kendisine tecavüz eden erkeklerin ailelerinin evlerine giderek yaşadıklarını anlattı. Gittiği evlerde hem tecavüz failleri hem de onların yakınları tarafından ölümle tehdit edilipü, darp edildi.

ANNENİN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ

5 yakını darp ettikleri G.A.'ya yönelik tecavüzleri sonrasında da devam ettirdi. M.A., Ş.A. ve A.D.'nin kızına yönelik tecavüzlerinden birine anne F.A. da şahit oldu. Tanık olduğu durum karşısında şok geçiren anne F.A., failler tarafından darp edilmesi sonucu felç geçirdi. Yatalak hale gelip, bir daha konuşamayan anne F.A., 1 Ekim 2019'da hastaneye yatırılmasından 23 gün sonra şüpheli bir şekilde yaşamı yitirdi. 

KRONİK ÖLÜM!

Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan G.A.'nın annesi F.A.'nın şüpheli ölümüne ilişkin konuşan yakınları, F.A.'nın hastaneye yarı baygın olarak kaldırıldığını, acil servisten girişi yapıldıktan sonra sevk edikldiği Nöroloji Servisi'nde kafasında darp izleri tespit edildiğini belirtti. Fakat herhangi bir adli rapor hazırlanmadığı öğrenilen F.A.'nın ölümü kayıtlara kronik hastalığa bağlı ölüm olarak geçti. 

'KORKTUĞUM İÇİN SUSTUM'

Ulaştığımız G.A., yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 

G.A., yaşadığı tecavüzü, şiddeti ve ölüm tehditlerini, "Bir yıl boyunca beni tehdit ederek tecavüz ettiler. Ağabeyimi, babamı ve annemi öldürmekle tehdit ettiler. Korktuğum için sustum. Hamile olduğumu öğrendim. Çocuğumun babasının bana tecavüz eden A.D. olduğunu düşünerek, ilk onun babasının evine gittim. Orada A.D.'nin babası tarafından darp edildim. Bir süre korkudan konuşamadım. Bebeği aldırmak istedim ama nereye gideceğimi bilemedim. Bebeğim karnımda büyümüştü" sözleriyle anlattı. 

5 AYLIK HAMİLEYKEN TECAVÜZE UĞRADI 

Hastane raporlarında 5 aylık hamileyken tecavüze uğradığı anlaşılan G.A., tecavüz sonrası rahatsızlandığını dile getirerek, hamileyken kuzenleri M.A., Ş.A. ve yeğenleri A.D.'nin aynı anda tecavüzüne maruz kalmasına annesinin tanık olduğunu söyledi. G.A., o gün yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ben ve engelli olan kardeşim evde yalnızdık. Kapı çaldı, 3 kuzenim geldi, önce ağabeyimi sordular, evde kimsenin olmadığını anlayınca bana saldırdılar. Zihinsel ve bedensel engelli kardeşimin gözü önünde tecavüze uğradım. Bu 3 kişi bana tecavüz ederken annem geldi. Annem bana tecavüz edildiğini gördü. Annem önce şok geçirdi. Sonra beni ellerinden kurtarmaya çalıştı. Anneme vurdular, tokat attılar. Annem yere düştü, annemi tehdit ettiler. Annemin dili tutuldu, bir süre konuşamadı. Aldığı darp sonucu bayıldı. Onlar bu arada kaçtılar. Babam geldi, babama bir şey anlatamadım. Annemi hastaneye kaldırdılar." 

Hastanede annesini ziyaret eden G.A., annesinin bilincinin açık olduğunu ancak konuşamadığını dile getirdi. Aynı gün hastane içinde kendisine tecavüz eden erkeklerden Ş.A.'nın babası tarafından tehdit edildiğini ifade eden G.A., “E.A. beni ölümle tehdit etti. Başıma silah dayadı. Oradan ayrıldığım gibi savcılığa gidip, şikayette bulundum” dedi. 

Annesinin ölümünün şüpheli olduğunu ve araştırılması gerektiğini vurgulayan G.A.’nın şikayeti üzerine Bingöl Savcılığı, Bingöl Devlet Hastanesi'ne yazı göndererek, o güne dair kamera kayıtlarını istese de olaya dair kamera kayıtlarına ulaşılamadı. 

Olaydan sonra evi terk etmek zorunda kaldığını söyleyen G.A., ilk olarak Bingöl'e gidip, Emniyet Müdürlüğü'ne şikayette bulunmak istediğini, ancak emniyet tarafından olayın yaşandığı yer olan Diyarbakır'a yönlendirildiğini söyledi. Kendisine tecavüz eden erkek akrabalarının aileleri tarafından takip edildiğini belirten G.A., "Bana bir şekilde haber gönderiyorlar. A.D.'nin bekar olması bakımından emniyette sadece onun adını vermem yönünde baskı kurdular" ifadesini kullandı. G.A., bunun üzerine 11 Eylül 2019'da Hani Karakolu'nda ifade vererek, A.D. hakkında şikayetçi olduğunu belirtti. Savcının talimatıyla şüpheli sıfatı ile ifadesi alınan A.D., suçlamaları reddetmesinin ardından serbest bırakıldı.  

ŞÜPHELİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADI

Hani Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ek dilekçe ile 18 Kasım 2019 tarihinde suç duyurusunda bulunan G.A., ifadesinde 4 kuzeni hakkında şikayetçi oldu. 

Doğum yapan G.A.’nın bebeği ile DNA örneklerinin uyuşmaması üzerine A.D. hakkında "cinsel saldırı" suçundan soruşturma başlatan savcı, diğer tecavüz failllerinin ise ifadesine dahi başvurmadı. Çocuğun babasının belirlenmesi için savcılık, diğer şüphelilerden DNA örneği almadı, buna yönelik bir işlem de başlatmadı. Hani Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren G.A., faillerden ikisinin babası E.A. tarafından aldığı ölüm tehditleri sonucu bir süre kendisine tecavüz eden erkelerin isimlerini söylemekten korktuğunu belirtti. 

Bir süre sonra İ.A., M.A., Ş.A., ve İ.A., hakkında şikayette bulunan G.A., sığınma evinde kaldığını ve çocuğunun ise koruyucu aileye verildiğini, sayısız kez tecavüze uğradığı için çocuğun biyolojik babasının kim olduğunu bilmediğini dile getirdi. 

DOSYA KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?

G.A.'nın yaşadıkları ve şikayetlerine rağmen sadece bir şüphelilerden A.D.'nin ifadesine başvuruldu. Tecavüz faili 4 erkek hakkında ise hiçbir işlemin yapılmadığı öğrenildi. Tecavüz faillerinden birinin ağabeyinin polis olduğu da öğrenildi.

Savcısından polisine kimsenin kendisine inanmadığını söyleyen G.A., hala can güvenliğinin olmadığını ifade ederek, tecavüz faili 5 erkek hakkında işlem yapılmamasına tepki gösterdi. Son bir yılını kaçak olarak yaşadığını, hala can güvenliğinin olmadığını dile getiren G.A., kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.