Kadınlar 25 Kasım'da 'Mirabel Kardeşler'in yolunda

"Mirabel Kardeşler"in özgürlük bayrağını dalgalandırmayı sürdüren kadınlar, bu yıl da 25 Kasım'da Türkiye ve Kürt kentleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında erkek-devlet şiddetine karşı alanlarda olacak.

Kadınlar 25 Kasım'da 'Mirabel Kardeşler'in yolunda
10 Kasım 2018 Cumartesi 09:17

banner225

Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğünü kabul etmeyen halka ve emekçilere, yönelik faşizan saldırılar karşısında direnişi ve mücadeleyi seçen Sosyal Değişim Hareketi’nden 3 kadın, 25 Kasım 1960 tarihinde öldürüldü. Öldürülmelerinin üzerinden 58 yıl geçti. Diktatörlüğe karşı mücadele veren bu 3 kadın Maria Teresa, Minerva Argentina ve Patria Mercedes tarihe “Mirabel Kardeşler” diye geçti. 

DİKTATÖRLÜĞE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

Dominik Cumhuriyeti'nin Cibas bölgesinde dünyaya gelen 3 kız kardeşin mücadelesi, kardeşlerden Patria'nın 1960 yılının Haziran ayında Clandestine Hareketi'ni kurmasıyla başladı. Daha sonra Minerva ve Maria Teresa'nın da bu hareket içerisinde yer alması, Trujillo diktatörlüğü için "tehlikeli" hale geldi. 3 kadın, beraber yürüttükleri diktatör karşıtı mücadelede ağır baskılara maruz kalarak, hapis cezalarına çarptırıldı. Ancak baskı ve hapis cezalarının kadınları özgürlük mücadelelerinden alıkoyamayacağını anlayan diktatör Trujillo, tarih 25 Kasım 1960'ı gösterdiğinde yıllardır kadınlar üzerinde uygulanan işkenceyi hayata geçirdi. 

Mirabel Kardeşler, eşlerini cezaevi ziyareti dönüşü diktatör Trujillo güçleri tarafından arabalarından zorla indirilerek cinsel saldırıya maruz bırakıldılar. Daha sonra öldürülen kardeşlerin bir araba kazasında yaşamını yitirdikleri duyurulsa da Mirabel Kardeşler’in ölümünden bir yıl sonra Trujillo karşıtı hareket, diktatörlüğün sona ermesini sağladı. 

25 KASIM DÜNYA KADINLARI İÇİN BİR SEMBOL

O günden bu yana kardeşlerin öldürüldüğü her 25 Kasım, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren dünya kadınları için sembol bir gün haline geldi. Yapılan işkenceyi unutmayan Latin Amerikalı kadınlar, "Kelebekler" olarak andıkları kardeşler için 1981 yılının 25 Kasım'ında Dominik'te toplanarak bir kadın kurultayı düzenledi. Kurultay'da alınan kararla birlikte, "Kelebekler" in öldürüldüğü "lanet" gün, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edildi. Daha sonra 1999 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" ilan edilen bugünde dünyanın dört bir yanında kadınlar, unutmadıkları "Kelebekleri" çeşitli etkinliklerle anmaya başladı. Mirabel Kardeşler’in verdikleri mücadelede çakan kıvılcım, tüm dünya kadınlarına örnek oldu. 

DÜNYANIN HER YERİNDE AYNI YÖNTEM 

Her dönem kırıma uğrayan, emeği görülmeyen ve bedeni sömürülen kadın, günümüzde de aynı uygulamalara maruz kalmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde baskı altına alınan, eve kapatılan, “doğum makinesi” olarak görülen, “anne” diye kutsallık atfedilen, “cinsel obje” ve "ucuz iş gücü" olarak görülen, erkek ve devlet tarafından öldürülen ya da şiddete uğrayan kadınlar, Türkiye’de de benzer politikaların hedefi haline geliyor. 

2018’İN İLK 10 AYINDA EN AZ 363 KADIN CİNAYETİ 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) kadın cinayetlerine ilişkin hazırladığı rapora göre 2018’in ilk 10 ayında 363 kadın öldürüldü. Bu rakamın aksine kadına yönelik şiddete dair verilen soru önergesini ilk defa yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 2017 yılında ve 2018 yılının ilk 7 ayında 393 kadın cinayetinin yaşandığını belirtti. Yapılan bu açıklama ardından KCDP yaptığı açıklamada verilen bu rakamların doğruyu yansıtmadığını söyledi. 

ŞİDDET 2018’DE İKİ KATINA ÇIKTI 

2017 yılında 290 kadın ve 22 çocuk öldürülürken, bunların büyük çoğunluğu da ilan edilen OHAL döneminde yaşanmıştı. Türkiye’de kadın cinayeti ve cinsel saldırıların giderek arttığını ise 2018 yılına ait veriler ortaya koyuyor. bianet’in kadına yönelik şiddet çetelesine göre; erkekler 2018 yılının ilk 9 ayında en az 183 kadını öldürdü, 54 kadına cinsel saldırıda bulundu, 162 kadını taciz etti; 279 çocuğa cinsel istismarda bulundu ve 316 kadına  şiddet uyguladı. Bu rakamlar, aynı zamanda 2017 yılında kadına ve çocuğa yönelik yaşanan şiddet ve cinsel saldırı örneklerinin iki katına çıktığını kanıtlar nitelikte. 

Tüm bu verilerin yanı sıra Türkiye’de bugüne kadar işlenen kadın cinayetlerinin net sayısı ise tam olarak bilinmiyor. İlgili bakanlık da buna ilişkin bir veri ortaya koymuş değil. Sadece, sivil toplum ve kadın örgütlerinin çabalarıyla ortaya çıkan veriler mevcut.

BOŞANMA KOMİSYONU'NU TARTIŞILMAYA DEVAM ETTİ

Kadınları ilgilendiren bir diğer önemli konu da geçtiğimiz yıl, Meclis’te, “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi İçin” kurulan Araştırma Komisyonu’nda tartışılan gündemler oldu. Kadınların tüm itirazlarına rağmen kurulan komisyon, çocukları; istismarda bulunan şahıs evlendirmenin önünü açarak, müftülere nikah kıyma yetkisini verdi. Komisyon ayrıca, istismarın önlenmesi için “kimyasal hadım” ve “idam” tartışmalarının yanı sıra çok sayıda yeni düzenlemeyi de hayata geçirmeye çalışıyor. 

KİMYASAL HADIM VE İDAM TARTIŞMALARI

Adalet Bakanlığı tarafından Meclis'e sunulan ve cinsel saldırıya karşı caydırıcı yöntem olarak yürürlüğe konulmak istenen “Kimyasal hadım” düzenlemesi tartışılan yasa tasarılarından oldu. Bu tasarıya göre; çocuklara yönelik cinsel suçların artmasıyla cinsel saldırı suçlularına öngörülen hapis cezasının üst sınırı 20 yıldan 40 yıla çıkarılacak. Suçun 12 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı işlenmiş olması halindeyse, 30 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Son yıllarda artan çocuk istismarına ilişkin devletin aldığı “önlemler” oluşan kamuoyu tepkisiyle kimyasal hadımın ötesinde “idam” tartışmalarına kadar da gitti. 

NAFAKA HAKKININ KALDIRILMASI DA GÜNDEMDE 

2016 yılında kurulan ve o günden bu yana çeşitli başlıklara dair düzenlemelerin hayata geçirilmeye çalışıldığı “Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu”nda bu sefer de kadın örgütlerinin ısrarla karşı çıktığı "Nafaka Düzenlemesi"ne ilişkin tartışmalar yürütüldü. Komisyonda, nafaka hakkının kaldırılması gündemde. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 21 Haziran’da, “Kadının korunması esas, ama iki yıl evli kalmışlar sonra medeni şekilde ayrılmışlar. İki sene evli kaldılar diye bunları birbirleriyle ölene kadar hukuken bağlamak doğru değil” derken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 100 günlük eylem planını açıklarken nafaka ödeme sisteminin adil bir hale getirilmesinin gündemlerinde olacağını söylemişti. 

CİNSEL SUÇLARDAN HÜKÜM GİYENLERE ‘AF DÜZENLEMESİ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarla gündeme getirdiği ve yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduğu af teklifine göre; 162 bin tutuklu ve hükümlü aftan yararlanabilecek. Bu teklifle birlikte en dikkat çeken ve kadın örgütlerinin ısrarla karşı çıktığı konu ise, kadın cinayeti ve çocuk istismarına yönelik işlenen suçlardan ceza alanların yararlanıp yararlanmayacağı meselesi. Hükümet yetkililerinden her ne kadar bu gruptakileri kapsam dışı bırakacağı yönünde açıklamalar yapılsa da bunun sonuçlarının böyle olmayacağı konusunda kadınlar hemfikir. Kasten öldürme ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hüküm giymiş kişilerin afla serbest bırakılmasının da önünü açan Bahçeli’nin af teklifine kadın örgütleri karşı çıkıyor.

MECLİS AÇILIR AÇILMAZ ‘100 GÜNLÜK PROGRAM’

Meclis’in yeni döneminde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) 100 günlük programının içeriğindeyse kadın ve çocukları yakından ilgilendiren çok sayıda düzenleme mevcut. Bunlardan biri kadın istihdamına dönük gösterilen “İş’te Anne” düzenlemesi. Bu düzenleme, kadının iş yaşamındaki konumuna müdahaleye de kapı aralayacak türden. Bir diğeri de, “boşanmış ailelerde çocukların icra kanalıyla teslimi”ne yönelik düzenlemede değişiklik yapılması öngörülüyor.

KADINLARI VURAN DİĞER ŞİDDET BİÇİMİ 'EKONOMİK KRİZ'  

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda kadın-erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 130'ncu sırada yer alan Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ise bir başka şiddet biçimi olarak kadınların karşısına çıktı. İşten ilk çıkarılanlar kadınlar olurken, erkekler ekonomik olarak kendilerine yetmeme durumunu kadına uyguladığı şiddetle açığa çıkardı. 

KADINLAR KAZANIMLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Ulusal ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan en temel yasal hak ve kurumlarının ciddi tehdit altında olduğunu söyleyen 152 kadın kurumu Ağustos ayında, "Haklarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz” çağrısı yaptı. Kadınların eşitlik, özgürlük ve insan onuruna yakışır yaşam şartlarına sahip olma mücadelesinin yüzyıllardır sürdüğüne dikkat çeken kadınlar, kazanımlarına karşı gelecek her türlü saldırıya karşı mücadele edeceklerini belirtti. 

DÜNYANIN HER YERİNDEN KADINLAR ‘MEE TOO’ DEDİ

Kadınların günlük yaşamda maruz kaldığı cinsel tacize dikkat çekmek amacıyla Amerika’da başlatılan ‘Mee Too’ (Ben de) kampanyası dünyanın her yerine yayıldı. Kadınlar yaşadıklarına karşı mücadele etme yöntemlerinden biri olarak ses çıkarmak gerektiğini savundu. Çok sayıda kadının destek verdiği kampanya, Türkiye’de de karşılığını buldu. Farklı sektörlerde çalışan kadınlar yaşadıkları şiddet ve cinsel tacizi teşhir etti. Kamusal alandan dışlanmaya çalışılan ve din kisvesi altında baskılanan kadınlar ise “artık bıçak kemiğe dayandı” diyerek çeşitli eylemler düzenledi.  

DÜNYANIN TÜM KADINLARI KELEBEKLERİ ANACAK

Fiziksel, siyasal, ekonomik veya sözlü şiddete maruz kalarak susturulmaya çalışılan kadınlar, buna rağmen özgürlük mücadelesinden geri adım atmadı. Devlet ve erkek şiddetine karşı Kelebekler’in direniş mirasını devralan kadınlar, şiddete ve haklarının gasplarına karşı her zaman alanlarda oldu. Kimi, kendine şiddet uygulayan erkeğe özsavunma ile cevap verdi, kimi iradesini yok sayan devlet şiddetine direndi, kimi “güvencesizleştirmeye” karşı kimi de yaşam alanını korumak için alanlara çıkarak hesap sordu. 

Kelebekler’in özgürlük bayrağını dalgalandırmayı sürdüren kadınlar, bu yıl da Türkiye ve Kürt kentleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında erkek-devlet şiddetine karşı 25 Kasım günü alanlarda olacak. 

MA / Necla Demir 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.