İstanbul Havalimanı'nda yolcu karşılama kalktı, paralı sistem geliyor

Pankartla yolcu karşılama kalktı, paralı sistem geliyor. Amaç 'tedirginliği' ortadan kaldırmak.

İstanbul Havalimanı'nda yolcu karşılama kalktı, paralı sistem geliyor
01 Ocak 2020 Çarşamba 13:51

banner255

İstanbul Havalimanı'nda bugünden itibaren terminalde pankart kaldırarak yolcu bekleme uygulamasının sonlandırıldığı duyuruldu. 
 İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, ''Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak addedeceğiz'' dedi. Yeni düzenlemenin, gelen yolcu kapısı önünde görüntü kirliliğini ortadan kaldıracağı belirtildi.

Yolcuların terminal çıkışında kargaşyla karşılaşmamaları için "meeting lounge" bölümlerini hizmete aldıklarını söyleyen Şanlı, "Buraya gelen kişi karşıdan kimi beklediğini bilmiş olacak. Yolcu ismi belirttiğinde misafiriyle buluşup yoluna devam edecek. Böylece müşteri geldiğinde 'Beni kim, nerede karşılayacak?' gibi tedirginlikleri de bir nebze yok etmiş bulunuyoruz. Korsan faaliyetleri engellemek noktasında 'meeting lounge' önemli misyon eda edecek. Ülkemizde turizmin gelişmesiyle hanutçuluk adıyla faaliyet gösteren, çok da şık olmayan davranışları engelleme noktasında bize güç katmış olacak."

'HANUTÇULUK OLARAK ADDEDECEĞİZ'

"Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereğince, 31 Aralık'tan itibaren artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız. Karşılayıcılar 31 Mart'a kadar bir ücret ödemeyecek. Ondan sonrasında da ticaret amaçlı değil ama buradaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak. Onun dışında gelen kişi, kimi karşılayacağını biliyorsa, yani bir vatandaşımız annesi, babasını, arkadaşını, yakınını karşılayacaksa onlar da ilerideki buluşma noktalarında ya da burada kenarda bekleyerek, karşılayabilirler veya buradaki hizmetlerden yararlanabilirler. Bir kural varsa buna uyma ve uymama noktasında belli yaptırımlarımız olacak. Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak addedeceğiz. Bununla ilgili yapacağımız eylemleri ilgili kanunlar kapsamında tedrici olarak arttırmış bulunacağız."

Şanlı, ticari amaçlı karşılama yapmayan bir kişinin pankart gösterme ihtiyacı hissetmeyeceğini, bunun üzerinden hanutçuluk faaliyetine ise asla müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

31 MART'A KADAR ÜCRETSİZ, SONRA PARALI

İGA'dan yapılan açıklamaya göre; yolcularını karşılamak isteyen profesyoneller ile acenteler, Meeting Lounge alanına gelerek, karşılamak istedikleri kişilerin adını görevlilere bildirecek. Uygulama 31 Mart'a kadar ücretsiz olacak. Bu tarihten sonra yolcu karşılamak isteyenler para verecek.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.