Cemevine saldırı

Sultanbeyli Cemevi’ne giren kişi veya kişiler kapı ve camları kırıp, zemine "Bitmedi", 'Öl' gibi tehdit içerikli yazılamalar yapıldı.

Cemevine saldırı
19 Ocak 2020 Pazar 14:55

banner255
İstanbul Sultanbeyli'de bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Cemevi'ne dün gece saatlerinde kapıları kırarak giren kişi ya da kişiler yerlere çarpı işareti yaparak, "Bitmedi", "Öl" gibi yazılamalar yapıldı. Camları ve kapıları kırılan cemevinin eşyaları dağıtıldı. Bağış kutusu kırılıp içindeki paralar çalındı.
Saldırıya ilişkin PİRHA'ya konuşan PSAKD Sultanbeyli Cemevi Başkanı Erdal Aksoy, yaşananlara tepki gösterdi. Cemevinde çalışanların sabah kapıları açmasıyla olayı öğrendiklerini söyleyen Aksoy, “Bunun hızsızlık mı yoksa son yaşanan siyasi gerilimlerden dolayı yapılan bir provokasyon mu olduğu inceleniyor” dedi.
Olay ile ilgili incelemelerin yapıldığını kaydeden Aksoy, cemevinde bulunan bağış kutusunun kırılıp, hırsızlık süsü verildiğini de söyledi. Yapılan yazılamaların ise bu saldırıların tekrarlanacağına dair notlar olduğuna dikkat çeken Aksoy, Alevilerin bunlara karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Cemevleri ile ilgili sosyal medyada yapılan tartışmaların cemevlerini itibarsızlaştırdığını belirten Aksoy, Alevilerin kendini toparlaması gerektiğinin altını çizerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.