Adana zehir soluyor

Valilik tarafından dağıtılan kömürden dolayı zehir soluduklarını ifade eden İHD Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu Üyesi Yaşar Gökoğlu, kömür dağıtmak yerine elektrik faturalarında yüzde 50 indirim yapılmasını önerdi.

Adana zehir soluyor
31 Aralık 2018 Pazartesi 11:36

banner255

Adana Valiliği tarafından yoksul yurttaşlara dağıtılan kömür, kentin Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde hava kirliliğine neden oluyor. Akşam saat 18.00 ila 21.00 saatleri arasında yoğun bir şekilde yanan kömürün içinde bulunan partikül maddeden dolayı kentte nefes almak imkansız bir hal alıyor. Öyle ki, Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’nde partikül maddesi; Dünya Sağlık Örgütü'nce (WHO) metreküpte 20 mikrogram, Avrupa Birliği'nce (AB) 50 mikrogram ve Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nca 80 mikrogramın üstünün sağlığa zararlı olarak kabul ediliyor. 

‘KÖMÜR DAĞITILMASIN’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu Üyesi Yaşar Gökoğlu, valiliğin yıllardır yoksul yurttaşlara ısınmaları için kömür dağıttığını; ancak insanların soğuğa karşı korunurken hava kirliliği nedeniyle sağlıklarının bozulduğunu söyledi. İnsanların, kömürle zamana yayılarak öldürüldüğünü dile getiren Gökoğlu, valiliğin kömür dağıtımını sonlandırılmasını istedi. 

‘GERÇEK VERİLER AÇIKLANMIYOR’ 

Dünya Sağlık Örgütü'nün Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’nde partikül madde oranının metreküpte 20 mikrogram olduğunu hatırlatan Gökoğlu, bu oranın üzerinde olması halinde insanların kanser riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye'de, bu oran metreküpte 80 mikrogram belirtiliyor. Bu oranın üzerinde olması halinde, hava kirli kabul ediliyor. Valiliğin 20 Aralık ölçümlerine göre, Adana'da bir metreküp havada 534 mikrogram partikül parçacık olduğu ilan edildi. Adana'da hava kirliliği 6 ila 7 kat daha yüksek. Bunun nedeni yakılan kömürlerdir.” Valiliğin, tüm kenti baz alarak, "hava kalitesi orta dereceli" dediğini aktaran Gökoğlu, yetkililerin gerçek verileri açıklamadığını söyleyerek, “Sadece Adana'nın güney mahallelerinde akşam saatlerine ait hava kalitesi açıklansa havanın ne kadar kirli olduğu görülecektir" ifadelerini kullandı. 

‘ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ’

Valiliğin, kömür dağıtımı yerine yurttaşların ısınması için elektrik faturasının yüzde 50 indirim yapılmasını öneren Gökoğlu, kömür yerine elektrikli malzemelerle ısınmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. Gökoğlu, "Kömür dağıtımının bir maliyeti var. Bu maliyetin yerine yoksul halk için 3 aylık elektrik faturalarına yüzde 50 indirim yapılırsa ne hava kirlenir ne de bu kadar maliyet olur. Bu şekilde insanlar da zehirlenmez. Adana'da zehir solumak istemiyoruz" diye konuştu. 

PARTİKÜL MADDE NEDİR?

Partikül madde (PM);  hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan, yaygın hava kirletici olarak biliniyor. Partiküller çapları 10 mikrogram/metreküp veya 2,5 mikrogram/metreküpten daha küçük olan partiküller olarak aerodinamik çapları uyarınca tanımlanıyor. Partikül maddelere hem kısa hem de uzun dönemde maruz kalmak; solunum, kalp damar hastalıkları, astım atakları, solunumla ilgili rahatsızlıklar ve akciğer kanserinden ölümlerde artışa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü, "PM10" için yıllık sınır değeri 20 mikrogram/metreküp, 24 saatlik sınır değeri ise 50 mikrogram/metreküp olarak belirmiş durumda. 

MA / Hamdullah Kesen


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.