Kadın yazılımcılardan 'WonderWomen' projesi

Kadın yazılımcıların bir araya gelerek kurduğu dayanışma grubu WonderWomen, bilişim sektöründe çalışan kadınların söz üretmesini hedefliyor.

Kadın yazılımcılardan 'WonderWomen' projesi
26 Aralık 2018 Çarşamba 13:53

banner255

Erkeklerle eşit iş yapmalarına rağmen düşük ücretle çalıştırılan kadın yazılımcıların bir araya gelerek kurduğu dayanışma grubu WonderWomen, ekip arkadaşlarını arıyor. Çekya’da yazılım mühendisi olarak çalışan Midori Koçak tarafından 3 hafta önce başlatılan hareket bu alanda çalışan kadınlara iş bulma, ekip kurma ve organize olma noktasında aracılık rolü üstleniyor. Çağrısı sosyal medyada yapılan ve kadınların yanı sıra LGBTİ’lere de açık olan grubun amacı ise erkek mesleği haline getirilen tekno-bilişim sektöründe çalışan kadınların söz ve proje üretmesini sağlamak. Gruba katılanların sayısı ise şimdiden 100’ün üzerinde. 

Yazılım Mühendisi Midori Koçak, WonderWomen’ın ortaya çıkış hikayesini Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 

2010 yılından bu yana yazılım mühendisi olarak çalıştığını ve freelance(yarı zamanlı) işler yaptığını söyleyen Koçak, “Geçtiğimiz yıl tam zamanlı çalışmaya başladım ve freelance işler yapmaya vaktim kalmadı. Bana gelen freelance işleri ve iş ilanlarını birileriyle paylaşmam gerekiyordu ve bunun için bu şekilde çalışan kadın arkadaşlara çağrı yaptım" dedi. 

Bu alanın erkek odaklı görülmesinden kaynaklı kadınlara çağrı yaptığını söyleyen Koçak şöyle devam etti: "Tamamen erkeklerden oluşan yazılım ekipleri, konferanslar, şirketler var ve bu durum hiç garipsenmiyor. Ayrıca kadınlara sektörde yüzde 30 daha az maaş ödeniyor. Bunun yanı sıra işyerlerinde, toplantılarda kadınlar ikinci plandalar ve söz hakkı maalesef verilmiyor. Yazılım ve bilişim erkek işi gibi görülüyor. Örneğin dünyanın ilk yazılımcısı Ada Lovelace adlı bir kadın. Ayrıca Ay'a giden Apollo araçlarının yazılımcısı da Margaret Hamilton da kadın.”

KADINLAR BU ALANDAN DIŞLANIYOR

Yazılım alanının erkek egemen bir sektör haline gelmesinin belli başlı sebepleri olduğuna dikkat çeken  Koçak, “1980’li yıllarda ideal bir bilgisayar programcısının, bilgisayardan başka bir hayatı olmayan, fazla mesai yapan, aşırı hırslı bireyler olmaları gerektiğini düşünen yöneticiler tarafından başlatılan işe alım kişilik testleriyle kadınları dışlıyorlar. Ayrıca kadınlar doğum izni gibi doğal olan işçi hakları nedeniyle de dışlanmış. Bunun yanı sıra işyerlerinde uygulanan mobbing, taciz, görünen ve görünmeyen, bilinçli ve bilinçsiz ayrımcılık da kadınların bu alanı tercih etmesine engel olmuş. Son yıllarda yapılan araştırmalarla anlaşıldı ki ekiplerinin tamamı, cins, heteroseksüel beyaz erkeklerden oluşan yazılım takımlarının ürün kaliteleri düşük. 40 yılın sonunda elimizde kötü tasarlanmış, kötü performanslı yazılımların olmasının sebebi bu tarz sosyallikten, empatiden yoksun bireylerden oluşan takımların hedeflenmiş olması. Buna karşın ekiplerinde çeşitliliğe önem veren şirketlerin, kod kalitesi ve karlılığı yüksek. Yani şirketlerin, kadınları yazılıma ve bilişime tekrar dahil etme çabaları da baştaki dışlamaları gibi ekonomik” dedi.

DAYANIŞMAK ÖNEMLİ

Kurdukları ekibin yazılım sektöründen öğrenci ve profesyonel kadınlardan oluştuğu bilgisini veren Koçak, “Amacımız daha önceden var olan ve çok başarılı bulduğum ‘Kadın Yazılımcı’ ekibi gibi etkinlikler yaparak farkındalık arttırmaktan çok, gelen freelance işleri, iş ilanlarını ve etkinlikleri paylaşmak ve dayanışmaktır” dedi. Koçak, “Şu an çok yeni bir grup olduğumuzdan organik ilerliyoruz ancak şu ana kadar 3 kişiye iş bulundu ve iki endüstri mühendisi kadın girişimci arkadaşın projesine yazılım ekibi oluşturduk. Kadın girişimcilerin bizi tercih etmesinin sebebi de aynı dili konuşuyor olmamız” diye belirtti. 

‘YAZILIM TAM DA KADIN MESLEĞİ’

Uzun yıllardır mühendis olarak çalıştığı yazılım sektöründe kadın olmaktan kaynaklı zorluklar yaşadığını da dile getiren Koçak, görünen, görünmeyen birçok ayrımcılık yaşadığını belirterek, kadınların diğer insanları bilinçlendirdiği ortamlarda bu sorunların daha az yaşandığına dikkat çekti. 

Detaylara odaklanma, paralel düşünme gerektirmesi nedeniyle yazılımın tam bir kadın mesleği olduğunu vurgulayan Koçak, "Kadınlara ‘sen bu işi yapamazsın, başka alana geç’ dendiğini duydum. Ekibimiz ve başarılarımız bu söylenen şeyin doğru olmadığının göstergesi. Avrupa ve Amerika'da çok büyük şirketlerde çalışan ve başarılı üniversitelerde okuyan, akademisyenlik yapan kadın üyelerimiz var. Her türlü teknoloji ile üretim yapabilecek bir ekibe sahibiz. Bu alanı tercih edecek kadın arkadaşlardan ricam kendilerini bu konuda yetkin görmeleri ve yapabileceklerine inanmaları. Çünkü dediğim gibi içinde kadınların yer aldığı ekipler hem daha kaliteli ürünler üretiyorlar hem de daha başarılılar” ifadesinde bulundu.

‘DAYANIŞMANIN ARTMASI HAYALİM’

“Projemiz şiddet gören veya ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlar ve diğer dezavantajlı gruplardan tüm kadınlara açık” diyen Koçak son olarak, “Sadece yazılım ve bilişim alanında değil, her alanda elle tutulur dayanışma ve yardımlaşmanın artması en büyük hayalim ve hedefim” diyerek kadınlara katılım çağrısında bulundu.

MA / Necla Demir 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.