Sağlık çalışanları 14-15 Mart’ta greve gidiyor

Sağlık çalışanları, artan iş yükü, şiddet, mobinge karşı 14-15 Mart’ta greve giderek alanlara çıkacak. Sağlıkçılar, yurttaşları da randevu almayarak eylemlerine destek vermeye çağırdı.

Sağlık çalışanları 14-15 Mart’ta greve gidiyor
13 Mart 2022 Pazar 23:43

banner255

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla Türkiye’de ülkedeki sağlık alanında yaratılan tahribatlar da daha fazla gün yüzüne çıktı. Pandemiyle iş yükü artan sağlıkçılar, yoğun çalışma saatleri, uygulanan baskı, şiddet ve özlük haklarının yok sayılmasıyla çalışamaz hale getirildi. Sağlıkta artan şiddete ve ağır çalışma koşullarına karşı özlük hakları ve talepleri için “Beyaz Yürüyüş”, “Beyaz Forum”, “Beyaz G(ö)REV”, “Beyaz Nöbet” eylemleri gerçekleştiren sağlık çalışanları, 14-15 Mart’ta da tüm sağlık kurumlarında “Emek Bizim Söz Bizim” diyerek greve çıkacak.

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası (EBTO) Başkanı Dr. Nesrin Ekici ve Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, sağlıkta yaşanan sorunları ve yapacakları grevin amacına dair değerlendirmelerde bulundu.

‘PANDEMİDE SAĞLIKTA ŞİDDET ARTTI’

Pandemi dönemiyle birlikte sağlıkta şiddetin daha fazla arttığına işaret eden EBTO Başkanı Nesrin Ekici, çok sayıda sağlık çalışanın pandemi döneminde yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Çalıştıkları hastanelerde mobbinge maruz kaldıklarını ifade eden Ekici, liyakatsiz yönetimlerle karşı karşıya olduklarını ve sağlıkçıların taleplerinin dikkate alınmadığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) öngördüğü 20 dakikada bir hasta muayenesinin yapılması gerektiği normlarının Türkiye’de yok sayıldığını ve 5 dakikada bir hasta bakmak zorunda bırakıldıklarını dile getiren Ekici, “Bu hem hastalara yaklaşımımızı zorlaştırıyor hem de hastalara tanı koymamızı zorlaştırıyor. 10 dakikada 2 randevu olduğu için iki kişiye aynı saate randevu veriliyor. Bu da hem sağlık çalışanlarına hem de hekime şiddet halinde dönüyor” dedi.

‘COVİD MESLEK HASTALIĞI SAYILMALI’

Acil 10 taleplerinden öncelikli olanın Covid-19’un meslek hastalığı sayılması olduğunu belirten Ekici, şöyle devam etti: “Sağlıkta Şiddet Yasası acilen yasalaşmalı, kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalı; sabit ek ödemeler genel bütçeden karşılanmalıdır. Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin sosyal güvenlik primleri (prim ödeme tavanı) üzerinden çalıştıkları kurumlar tarafından ödenmeli; ücretleri en az yoksulluk sınırının iki buçuk katı olmalıdır. Aile hekimi maaşları, en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmeli. Bütün emekli hekim maaşları pratisyen hekimler için asgari 15 bin TL, uzman hekimler için asgari 18 bin TL'ye çıkarılmalıdır. Çalışma ortamlarımız ve koşullarımız iyileştirilmeli, Covid-19 ‘illiyet bağı’ aranmaksızın meslek hastalığı sayılmalı. 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir.”

VATANDAŞLARA GREVE DESTEK ÇAĞRISI

Talepleri ve özlük hakları için Ekim 2021’den beri alanlarda olduklarının altını çizen Ekici, 14 Mart’ta yapacakları greve de destek çağrısında bulundu. Ekici, “Yurttaşlara 14-15 Mart’ta da acil bir durumları olmadıkça hastanelere randevu almamaları, bizim eylememize destek olmaları konusunda çağrı yapıyoruz. Bunun yanı sıra ‘Covid-19 bitti’ diye rehavete kapılmasınlar gene maske takmaya devam etsinler ve herkesin hatırlatma dozları dahil tüm aşılarını yapmaya çağırıyorum, mesleğimizden ve özlük haklarımızı istemekten asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

VETERİNERLER DE SAĞLIĞIN BİR PARÇASI

Veteriner hekimlerin sağlık grubunda olmasına rağmen sağlık grubuna dair hakları elde edemediklerini ifade eden Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler ise, veteriner hekimlerin de sağlığın bir parçası olduğunu ve bunun pandemi döneminde net bir şekilde görüldüğünü belirtti. Kızılinler, “Bizler hep birlikte daha güçlü olacağımıza inanıyorum. Önce veteriner hekimleri sağlık grubunda değerlendirilmeli, özlük hakları veteriner hekimler için de geçerli olmalı. Mücadele genel anlamda sağlıkçıların mücadelesi, bu anlamda her zaman sağlıkçılarla birlikte olacağız. Eyleme katılım sağlayacağız mücadeleden asla geri durmayacağız. Hak sokakta kazanılır” diye belirtti. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.