Moderna'nın antikor seviyesi Biontech’ten iki kat fazla çıktı

Belçika'da yapılan bir araştırma, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının geliştirdiği antikor seviyesiyle ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu.

Moderna'nın antikor seviyesi Biontech’ten iki kat fazla çıktı
02 Eylül 2021 Perşembe 09:20

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya devam ederken, aşılamanın artırılması ve hızlanmasına yönelik çağrılar da sürüyor. Delta varyantı başta olmak üzere koronavirüs mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz konusu süreçte kritik bir araştırma ortaya çıktı.

Halihazırda en çok gündemde olan Pfizer-BioNTech aşısıyla Moderna’nın aşısı (mRNA aşıları), ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı.

İki doz aşı olduktan sonra ulaşılan antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı.

MODERNA'DA 'AKTİF BİLEŞEN SAYISI' YAKLAŞIK 3 BUÇUK KAT FAZLA

ABD merkezli Bloomberg’ün haberine göre araştırma, Belçika’nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi.

1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce corona virüsüne yakalanmadıkları belirtildi.

Sonuçlara göre Moderna aşısı olan kişilerde ortalama 2 bin 881 birim, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu tespit edildi.

Sonuçları Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayınlanan çalışmada iki aşı arasındaki farkın, aktif bileşen sayısına dayanabileceği belirtildi.

Moderna aşısında bu rakam 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.