'Hastam Batman'da yaşlı kalmadı diyor'

Korona virüsü ile mücadele sürecinde durumun daha vahim bir hal almasını beklediklerini söyleyen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol: "Eleştiri sandıkları sesleri aslında uyarı gibi almak durumundalar. Haber vermeden Ankara’daki bir hastaneyi gezsinler."

'Hastam Batman'da yaşlı kalmadı diyor'
18 Eylül 2020 Cuma 11:50

banner255

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol korona virüsü ile mücadelede gelinen noktayı, “Ankara Vuhan oldu, diğer iller de olacak” sözleriyle tarif etti.

“Stratejik bir yönetim yok” diyen Prof. Davutoğlu, “Hekimler çığı elleriyle tutmaya çalışıyorlar” değerlendirmesini yaptı. Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe’ye konuşan Esin Davutoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

HİÇ BU KADAR TÜKENMİŞ HİSSETMEDİM: Çember daralıyor. Salgınla mücadele yürütülmüyor. Bu süreci yönetenlere bir gün hastaneleri gezmelerini öneriyorum. Hekimler çığı elleriyle tutmaya çalışıyor. Hekimlik hep yorucu ve dert dolu bir iştir ama hiç bu kadar tükenmiş ve çaresiz hissetmemiştim. Salgını zaten hiç kontrol edemedik ama daha da yüksek düzeyde bir hale gelecek. Salgını yönetmeye sistem yetmeyecek.

ÖNÜMÜZ VAHİM: ‘Ankara, Vuhan oldu’ durumu yavaş yavaş diğer illerde de olacak. Hareketlenmeyi yüksek düzeyde izleyeceğiz. Zaten hiç kontrol edemedik ama salgın yüksek düzeyde bir hale gelecek. Bu ne demek: Birincisi, sistem her şey onunla meşgul olacak. İkincisi ise hayatın açıldığı alanlarda aktif vaka taramalarını yaptıracak sistem ve test yetmeyecek, yani toplumsal salgını yönetmeye ve yürütmeye sistem yetmeyecek. Ağır vaka sayılarının arttığını ve biriktiğini görüyoruz. Gördüğümüz vakalar da buzdağının yüzeyi… Önümüzü çok daha vahim görüyoruz, bu, çok daha büyük endişe yaratıyor.

PERSONEL HASTA: Hekimler çığı elleriyle tutmaya çalışıyorlar. Acil serviste mesela 8-10 yatırılması gereken hasta yatıyor ama yatak sayısı buna cevap veremiyor. Çünkü bu hastalar hem çok fazla hem de sistemi çok uzun süre meşgul eden hastalar. Hem yoğun bakım yatağı hem de normal yatak yok. Bir de hastalanıyoruz tabii ki… Mesela bizim hastanemizde şu anda büyük ölçüde personel sıkıntısı hastalık nedeniyle olmaya başladı. Her düzeyde personel hastalanıyor.

GİZLİCE HASTANELERİ GEZSİNLER: Stratejik bir yönetim yok. Eleştiri sandıkları sesleri aslında uyarı gibi almak durumundalar. Haber vermeden Ankara’daki bir hastaneyi gezsinler. Test kuyruklarındaki insanları, kaç sıra verildiğini, acil servisleri ve poliklinik kuyruklarını görmelerini istiyorum… Yeterli yoğun bakım uzmanı yok. Gözyaşlarını tutamayan hasta yakınları… Telefonda, Batman’da yaşlı kalmadı her gün 10 cenaze diyen eski hastam… Artık çok ağır geliyor. Hayat yalnızca Covid değil, Covid alanı çok tıkadı, başka hastalar ve hastalıklar da sağlık bakımına erişemiyorlar… (Kaynak)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.