Akne Tedavisi nasıl yapılır

Cilt bakımında özellikle gençlerde en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de akne problemidir. Kimlerin akne ile başı dertte sesleri duyar gibiyim.Ah,hangimiz yaşamadık ki buluğ çağında bu problemi?

Akne Tedavisi nasıl yapılır
23 Ocak 2020 Perşembe 14:01

Cilt bakımında özellikle gençlerde en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de akne problemidir.

Kimlerin akne ile başı dertte sesleri duyar gibiyim.Ah,hangimiz yaşamadık ki buluğ çağında bu problemi?

Şanslıları saymazsak ki ben onlara ‘şanslı ciltler’ diyorum.  Yüzde 75 hepimizin dönem dönem hayatını kâbusa çevirmiştir. Günümüz de bununla ilgili bir sürü yöntem, eşimizden dostumuzdan, TV programlarından duyduğumuz, uyguladığımız bir sürü kür var.  Kimilerinin sonuç aldığı sevindiği kimimizin ise ‘her şeyi denedim ama kurtulamıyorum.’,  ‘Arkadaşım şu yöntemi uygulamış iyi gelmiş bende yaptım ama bende bir şey olmadı.’ deyip sinirlendiğimiz, bıktığımız hatta bazı zaman bu cilt problemi yaşayanların ciddi kafaya takıp bunalıma girdiği özellikle genç kızların ağlamalarına sebep olan bazen hayatı kâbusa çeviren bu cilt problemi nedir? Neden oluşur? Nasıl kurtuluruz?

Peki, akne nedir, kronik bir cilt rahatsızlığı olan akne kızlarda 14-17 yaş arası şiddetlenir 20’li yaşların ortalarına doğru hafifler ve biter. Erkeklerde ise 17-19 yaş arası şiddetli seyreder fakat kızlara kıyasla erken sona erer.

Akne, buluğ çağında oluşmaya başlar. Bu dönem yağ bezlerini kontrol eden hormonların devreye girdiği dönemdir.  Yağ bezi faaliyetlerinin arttığı bu dönemde boynuzsulaşma yağ çıkışını daraltır. Yağ dokusunda tıkanıklık oluşur, yağ dışarı çıkamaz. Okside olsan yağlar komedonları oluşturur.  Gözenek çıkışındaki tıkanıklık iltihaplanmaya neden olur. Bakterilerinde devreye girmesiyle iltihap büyür ve çevre dokulara baskı yapar.

Yağ üretimindeki artış, yağ bezi kanallarında daralma, ölü cilt, bakterilerin etkisi gibi çeşitli sebeplerden tıkanan gözenekler akne oluşturur. Tıkanan gözenekler siyah nokta ve inflamasyona sebep olur.

AKNE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Akneli cilde sahip kişiler düzenli kürler halinde profesyonel cilt bakımı yaptırmalıdır. Kür süresi en az 6 haftadır. Akneli cilt anti akne karşıtı bir jelle temizlenir. Akneli cilde kanın akışı hızlandığından masaj yapılmamalıdır. 15 dakika buhar son 5 dakika ozon buharı verildikten sonra profesyonel bir şekilde uygun görünen aknelerin içi boşaltılıp uygun serum sürülüp desteklenmelidir. Yüksek frekans ile deri altında bulunan ve henüz dışarı kendini atmamış olsa iltihaplar kurutulmalıdır, sıkılaştırıcı maske kullanılmalı ve dinlendirici krem sürülmelidir.

Akne oluşumu 5 aşamadan oluşur. Cilt 5. aşamada ise, ağır iltihaplı akneler ve apseler ortaya çıkmıştır bu aşamada tedavi zorlaşır. Mutlaka dermatoloğa gitmek gerekir.

Evde elle sıkma işlemi asla yapılmamalıdır. Aksi halde gözenekleri zaman içinde açarak büyütür ve tırnak izleri yaparak cildi lekelendirirsiniz. Cilt her daim temiz olmalıdır. Cilt analizi uzman kişiler tarafından yapılmalı ve cilde uyumlu ürünler ile devam edilmelidir.

İstanbul Lazer Epilasyon 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.