5 ilde çok sayıda mahalle ve binada koronavirüs karantinası

Urfa, Zonguldak, Van, Kayseri ve Kocaeli’de birçok mahalle ve bina koronavirüs vakalarının artmasının ardından karantina altına alındı.

5 ilde çok sayıda mahalle ve binada koronavirüs karantinası
15 Haziran 2020 Pazartesi 08:37

banner225

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte 5 ilde birçok mahalle, sokak ve bina karantina altına alındı.

Urfa'da yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 2 mahalle ile 23 binada karantina uygulaması başlatıldı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlar doğrultusunda, Haliliye ilçesi Susuz ve İncirli mahallelerinin tamamı ile Viranşehir'de 7, Haliliye'de 8, Eyyübiye'de 3, Karaköprü'de 3, Suruç'ta 1 ve Siverek'te 1 binanın 14 gün karantinaya alındı.

Zonguldak'ın Kozlu ilçesine bağlı Sivriler köyündeki bir mahalle de karantina altına alındı. Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Sivriler köyü Dere Mahallesi'nde, il dışından gelen akrabalarının ziyaretinin ardından rahatsızlanan bazı kişiler hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılanların Covid-19 testlerinin pozitif çıkması üzerine 60 haneli mahallenin, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca karantina altına alınmasına kararı verildi. Karar üzerine 150 kişinin yaşadığı mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklandı, uyarı yazısı asıldı.

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde ise 5 ev karantinaya alındı. İlçeye bağlı Yukarı Borandere Mahallesi'ndeki 5 evde, 14 gün karantina uygulanmasını kararlaştırdı. Ekipler, karar üzerine evlerin çevresinde önlem aldı.

Van Valiliği'nen yapılan açıklamaya göre, Gürpınar ilçesine bağlı Parmakkapı Mahallesi'nden taziye için Gaziantep'e giden 15 kişi Covid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Açıklamada, "Taziyeden dönenlerin Gürpınar ilçe merkezi ve mahallede birçok kişiyle temas ettikleri tespit edildiğinden, Parmakkapı Mahallesi karantinaya alınarak giriş çıkışlar yasaklanmıştır. Filyasyon ekipleri ilçede ve mahallede çalışma başlatmıştır" denildi. 

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde bir sokak, karantina altına alındı. Alınan bilgiye göre, Mimarsinan Mahallesi Elmacık Dere mevkisinde pozitif vakalar tespit edildi. Test sonucu pozitif çıkan bazı kişiler tedavi altına alındı. Kaymakamlık tarafından, Elmacık Dere mevkisinde 14 gün süreyle karantina tedbirlerinin uygulanmasına karar verildi.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.