Yargıtay'ın Kaftancıoğlu kararı sonrası CHP MYK olağanüstü toplandı

Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu kararının ardından CHP MYK, olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında Faik öztrak, karar için 'Vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüzdür' dedi.

Yargıtay'ın Kaftancıoğlu kararı sonrası CHP MYK olağanüstü toplandı
13 Mayıs 2022 Cuma 12:24

banner225

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından dün akşam saatlerinde CHP MYK’yı, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Kılıçdaroğlu önderliğinde Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) olağanüstü topladı. Olağanüstü MYK toplantısı, Kılıçdaroğlu’nun gelmesiyle saat 08.46’da başladı Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bina önünde açıklama yaptı.

'KARAR İKTİDAR İSTANBUL'U KAYBETTİĞİ İÇİN VERİLDİ'

İmamoğlu, Kaftancıoğlu’na ceza verilmesinin nedeninin iktidarın İstanbul’u kaybettiği için olduğunu söyledi. İmamoğlu, “Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede ne yazık ki hukuka dair kararları iktidarı elinde tutan bir avuç insanın karar verdiği ortada. Bugün yaşadığımız olay bir avuç insanın ne zaman kim için bunu isteyeceği tahmin etmemiz mümkün değil. Bir avuç insanın karar verici olarak verdiği hukuksuz kararın en hedefinde duran yer İstanbul’dur. Biz CHP ve İstanbul olarak her zaman hukuktan eşitlikten yana olan mücadelenin neferleri olduk. İstanbul kaybedildiği için bunlar oldu” dedi.

 

MİTİNG KARARI

 

İmamoğlu, devamında şunları söyledi: “Değerli yol arkadaşlarımızdan biri olan Canan Kaftancıoğlu bu hukuksuz karara maruz kalmıştır yarın başkaları da maruz kalabilir. Dünü tahmin etmemek mümkün değil. O bir avuç insan siyasi yasaklı hal ile ilgili yürüttüğü bu sürecin milletin vicdanına karşılık bulmadı. Canan Kaftancıoğlu gibi birçok insanın maruz kaldığı bu uygulama sürecinde koymaya çalıştığı siyaset yasağı bir avuç insanın bilmesini isterim milletimiz onlara iktidar olma yasağı koyacak. Mücadelemizden bir milim sapmadık sapmayacağız. Bugün hapiste duran yol arkadaşım Tayfun Kahraman gibi hakkında 18 yıl hapis kararı verilen ve hapis yatan arkadaşlarımızın özgür kalması için mücadele edeceğiz. Canan Kaftancıoğlu ilkeler doğrultusunda siyasi mücadele veren bir yol arkadaşımızdır. 21 Mayıs’ta Bursa mitingini İstanbul’da yapma kararı aldık. Yapılacak miting en üstün mücadele biçimi olacaktır.”

TOPLANTI SONA ERDİ

Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararları onamasının ardından Kılıçdaroğlu’nun çağrı yaptığı ‘olağanüstü’ MYK toplantısı sona erdi

Toplantının ardından CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklama yaptı. Öztrak'ın açıklamasından başlıklar şöyle: 

'KENDİNDEN OLMAYANA GÖZDAĞI'

“Vesayeti altındaki yargıçlara kendinden olmayana gözdağı vermeye kalkıyor. Muhalefeti engellemeye çalışıyor. İstanbul İl Başkanımız hakkındaki hüküm sarayın istek ve arzusuna göre verilmiştir. 

Bu nedenle de vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüzdür. Adalet hakkı hak edene vermektir. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu hakkında adalet tesis edilene kadar biz susmayacağız. Tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında duracağız.

Bu haksızlığa ve zulme karşı susmayan 6’lı masada olduğumuz siyasi parti genel başkanlarına, bizle dayanışma gösteren Cumhur İttifakı dışında diğer tüm siyasi partilerin sayın genel başkanlarına, demokratik kitle örgütlerine, barolarımıza CHP olarak en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Demokratik siyasete kast eden vesayetçi tehdide karşı gösterdiğimiz bu dayanışma 

tarihe altın harflerle geçecektir. Tarih bu ülkenin aydınlık yüzlerinin demokratik siyaseti ve adaleti savunan bizlerin hakkını kesinlikle teslim edecektir. "


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.