Yaptığı 'el hareketi' hakkında konuşan Kılıçdaroğlu: Kastım yoktu, ellerime değil sözlerime baksınlar

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu'nun sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te yaptığı ve gündem olan hareketle ilgili açıklama yaptı.

Yaptığı 'el hareketi' hakkında konuşan Kılıçdaroğlu: Kastım yoktu, ellerime değil sözlerime baksınlar
09 Aralık 2021 Perşembe 11:07

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te bütçe görüşmelerindeki konuşması sırasında yaptığı el hareketine ilişkin olarak açıklamada bulundu. CHP lideri, "Kastınız o malum el hareketini yapmak mıydı?" sorusuna, "Hayır, asla öyle bir kastım yoktu. Ellerime değil sözlerime baksınlar" diye yanıt verdi.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu’na açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığı için isminin geçmesi ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener buluşmalarını da anlattı. Kılıçdaroğlu, "Akşener ile evet sık sık buluşuyoruz. Hatta aracısız sık sık telefon ile uyum içinde görüş alışverişi yapıyoruz. Hayır, Meral Hanım'la da kimseyle de görüşmedim. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'la da bu konuyu konuşmadım" dedi. 

‘128 MİLYAR DOLARI KAÇTAN SATTILAR?’

Helalleşme açıklamalarıyla ile gündemde olan ve 'hesaplaşma' eleştirileriyle karşılaşan Kılıçdaroğlu, "128 milyar doların hesabını sorup sormayacağına" ilişkin soruya da şu cevabı verdi:

"128 milyar doları kaçtan sattılar? 6 liradan sattılar. Şimdi dolar oldu 14 lira. Yaklaşık 70 milyar dolar rant var. Bu para kimin cebinden çıkacak? Vatandaşın cebinden çıkacak. Vatandaş ödeyecek, Erdoğan cebinden ödemeyecek… Dolar ile ihale yapıyorsun, aslında bu doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir ihale yapıyorsa kendi parası ile yapar. Yetmiyor dolar ile kâr etme güvencesi veriyorsun. Yani alım güvencesi veriyorsun. Yeteri kadar kazanmıyorsa aradaki farkı ben ödeyeceğim diyorsun. Benim torunlarımı da borçlandırıyorsun. Bütün bunların üstüne ben vergimi de veriyorum. O da yetmiyor Dolar ile ihale verdiysen ABD'deki enflasyonu 83 milyonun üzerine yıkıyorsun. Eğer EURO ile güvence vermişsen AB'deki enflasyonu bu milletin sırtına yıkıyorsun. Bu isyan edilecek bir şey."

FAKİR FUKARADAN ALIP ZENGİNE VERİYORLAR

AKP ve MHP’nin yerlilik ve millîlik ile ilgisi yok olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu şunları ifade etti:

“Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti tarihinin fakirden alıp yandaş zengine en büyük kaynak transferini yapan bütçedir. Fakir fukaralaşan 84 milyon yurttaştan alınan vergileri bir avuç kişiye veriyor. Dolar artınca ne çiftçi, ne sanayici ne de esnaf kazandı."

‘MECLİS'İN İTİBARI KALMADI’

Bütçeyi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neden yaptığı bütçeyi savunmadığına dair Kılıçdaroğlu, "Tek kişilik hükümetse o tek kişi gelecek parlamentoda bütçeyi sunacak. O tek kişi bütçesinin arkasında durmalıdır. Bizim sorularımıza da açık ve net cevaplar vermelidir. Meclis'e gelmeyerek kaçarak bu iş olmaz. Bu tavır Meclis'in saygınlığına gölge düşürmektedir. Meclis'in itibarı kalmadı. 27'nci dönem bitmeden 27 bin soruya bakanlar cevap vermedi. Bir kişi karar verir, Türkiye'de her şey olur, anlayışı ülkemizde hâkim olmuş durumda. Bu Meclis sadece benim değil, 600 milletvekilinin Meclisi'dir. TBMM vesayet altındadır."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.