Vali Yerlikaya'dan 'İBB borcu' açıklaması

Vali Yerlikaya'dan 'İBB borcu' açıklaması

Vali Yerlikaya'dan 'İBB borcu' açıklaması
07 Temmuz 2019 Pazar 18:34

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB'yi 51 günde 3.3 milyar TL borçlandırdığı iddialarına "Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı" yanıtını verdi.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığına vekalet ettiği 51 gün içinde 3.3 milyar TL borçlanıldığı iddialarına cevap verdi. Kendi döneminde İBB’nin kesinlikle borçlanmadığını öne süren Yerlikaya, belediyenin rutin ödemelerinin yapıldığını ve "ihtiyacı gerekli görülen personeller" alındığını savundu.
Twitter hesabından açıklama yapan Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:
“Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı. İBB Meclisi Mayıs ve Haziran ayında iki kere toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı almadığı görülecektir.
Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır (Kredi borçları, personel giderleri, hakediş ödemeleri vb.)
İBB hizmetlerinin sürdürülebilmesi için çeşitli istihdam modelleriyle ihtiyacı gerekli görülen personel alınmıştır. (Örnek: Her yıl 4 aylığına geçici olarak İBB plajlarında istihdam edilen 833 adet cankurtaran, temizlik ve güvenlik personeli vb. gibi)
İBB’nin bütün harcama ve işlemleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl ve bundan sonra da Sayıştay tarafından düzenli olarak denetlenmektedir, denetlenecektir.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama zorunluluğu gerektiren, yalan, iftira ve isnatlar içeren haber ve yorumlarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde hukuksal yollara başvurulacaktır.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.