Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuşan HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, kayyum atamalarıyla birlikte Süleyman Soylu’nun 24 kez Anayasayı ihlal ettiğini belirterek, “FETÖ’cülerin taktiklerini uyguladınız, delil yarattınız” dedi.

Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
20 Kasım 2019 Çarşamba 14:30

banner225
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki , Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmeleri üzerinde konuştu.
Tiryaki, “iç güvenlik” politikalarını eleştirdi. Tiryaki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Siz kamu düzeni derken, muhalefetin iktidarın yürüttüğü politikalara karşı çıkmamasını, onaylamasını, her şeye paşa paşa evet demesini istiyorsunuz. Öyle olmasa her türlü yürüyüş, protestoyu, miting hatta hakkınız olmadığı halde basın açıklamalarını yasaklamazdınız” dedi.
‘GÖZALTINA KAYIPLAR HORTLADI’
Soylu döneminde hukuksuzlukların tavan yaptığını vurgulayan Tiryaki, “Siz her şehirde birer milyoner yaratacağız diyen, sermayenin çıkarlarını öncelese de bürokratik elitistlere karşı köylünün, sıradan halkın çıkarlarını savunduğunu söyleyen bir siyasi gelenekten geliyorsunuz. Ama sanki saf değiştirmiş gibisiniz, kendi bürokratik elitlerinizi kurmuş gibisiniz. Halkın değil, iktidarın çıkarları önceliği olmuş gibi. Sizin döneminizde gözaltında kayıplar diye bir sorun tekrar hortladı. Oysa bunlar darbecilerin, OHAL’cilerin uygulamasıydı ve AKP bunları yok etme iddiasıyla iktidara geldi. Adeta beyaz Toroslara nispet edercesine kaçırma vakaları Siyah Transporter ile yapıldı” diye konuştu.
‘CENAZEYİ GÖMDÜRMEDİNİZ’
Tiryaki, şöyle devam etti: “Sizin döneminizde düşünce ve ifade özgürlüğü darbe dönemlerine rahmet okuturcasına sınırlandı. Her gün onlarca yurttaş hakkında cumhurbaşkanına hakaret, hükümetin politikalarına karşı çıkma iddialarıyla onlarca kişi yargılanıyor. Yalnızca ‘Barış Pınarı’ diye adlandırdığınız bizim savaş dediğimiz, bu operasyona karşı çıktığı için 839 kişi sosyal medya hesabı hakkında işlem yaptınız, 186 kişiyi gözaltına aldınız. 24 kişiyi tutukladınız. Bu yalnızca bir haftalık rakamdır. Sayın Aysel Tuğluk’un annesi Ankara’da oturduğu mahalledeki mezarına gömülemedi. Cenazesini mezardan çıkarmak zorunda kaldık. Siz ne yaptınız biliyor musunuz? O saldırganlarla aynı gece emniyette fotoğraf çektirdiniz. Böyle bir dönemle anılacaksınız.”
’24 KEZ ANAYASAYI İHLAL ETTİNİZ’
Kayyum atamalarına değinen Tiryaki, Soylu’nun 19 Ağustos tarihinde başlayan kayyum atamaları ile 24 kez Anayasayı ihlal suçu işlediğini kaydetti. Tiryaki, “Siz sandığa neredeyse kutsallık atfeden siyasi bir gelenekten geliyorsunuz. Ama anlaşılan bu ilkeleri savunmak yalnızca iktidara gelene kadarmış. Kayyum siyasetiniz diyorum çünkü durum tam da bu. Çünkü hukuksuz. Uygulamaların İstiklal Mahkemelerinden hiçbir farkı yok” dedi.
28 ŞUBAT BENZETMESİ
Barış Anneleri ve Cumartesi Annelerine dönük polis şiddetine de yer veren Tiryaki, “Bir dil tutturmuşsunuz gidiyor. Terör, terörist, beka bunları söyleyerek yaptığınız her şeyin meşru olacağını düşünüyorsunuz. 28 Şubatçılarda tam olarak böyle söylüyordu. Zulmederken diyorlardı ki ‘şeriat, irtica, Cumhuriyet elden gidiyor’ diyorlardı. Böylece her türlü hukuksuzluklarına meşruiyet oluşturuyorlardı. Sizde terörle mücadele diyerek her türlü hukuksuzluğa meşruiyet kazandırdığınızı sanıyorsunuz, ama yanılacaksınız” diye konuştu.
FETÖ’CÜLERİN TAKTİĞİNİ UYGULADINIZ’
HDP’nin her türlü etkinliklerinin yasaklandığını dile getiren Tiryaki, 2015’ten bu yana aralarında milletvekillerinin 15 bin 368 HDP’linin gözaltına alındığını, 3 bin 631 kişinin tutuklandığını belirtti. Tiryaki, “Sizi tanıyanlar geldiğiniz noktaya inanamıyor. Yol yakınken, hukuku, adaleti, sandığı, Anayasayı yok sayan bu uygulamalardan vazgeçer misiniz emin değilim. Yol yakın mı onu da bilmiyorum. FETÖ’cülerin taktiklerini uyguladınız, delil yarattınız. Kayapınar Belediye Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı gözaltındayken, yıllardır tutuklu olan birisinden itirafçı beyanı aldınız, yıllardır tutuklu olan o kişileri serbest bıraktınız. O delillerle belediye eşbaşkanlarımızı tutukladınız” dedi. ​​​​​​
Kaynak :Mezopotamya Ajansı 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.