Tanrıkulu'ndan 12 Eylül açıklaması: Yargı bağımsızlığının yok edilmesiyle amacına ulaşmıştır

12 Eylül Darbesi'ne ilişkin açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, 'Hukukun üstünlüğünün ve yargı bağımsızlığının yok edilmesi ile birlikte 12 Eylül Darbesi amacına ulaşmıştır' dedi.

Tanrıkulu'ndan 12 Eylül açıklaması: Yargı bağımsızlığının yok edilmesiyle amacına ulaşmıştır
12 Eylül 2020 Cumartesi 12:38

banner255

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül Darbesi'nin 40. yılına ilişkin açıklama yaptı. Tanrıkulu açıklamasında, "İşkenceden yargısız infazlara, idam cezasından gözaltında kayıplara şiddetin meşrulaştırılıp olağanlaştırılması, sorumluların açıkça korunması, bugün içinde boğulduğumuz insan hakları ihlallerinin ve cezasızlık sorununun da kaynağı durumuna geldi" ifadelerini kullandı.

Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül'e ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

"12 Eylül Darbesi insan hakları ihlalleriyle, işkenceyle, ölümle geldi. İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı kavramlarına verdiği zararı bugün de yaşıyoruz. 1961 Anayasası ile yaşamımıza giren “anayasal yurttaşlık”, “temel insan hakları” gibi kavramlar 12 Eylül Darbesi ile yok sayıldı. Temel insan haklarını çiğnemeyi “normal ve olağan” kabul eden 12 Eylül Darbecileri ve akabinde  yapılan düzenlemelerle “hukukun üstünlüğü” yerine vatandaşına güvenmemeyi temel alan “güvenlik devleti”ni oluşturdular. 

'12 EYLÜL DARBESİ AMACIN ULAŞMIŞTIR'

İşkenceden yargısız infazlara, idam cezasından gözaltında kayıplara şiddetin meşrulaştırılıp olağanlaştırılması, sorumluların açıkça korunması, bugün içinde boğulduğumuz insan hakları ihlallerinin ve cezasızlık sorununun da kaynağı durumuna geldi.

Temel insan haklarına dokunulamayacağı ilkesinin, hukukun üstünlüğünün ve yargı bağımsızlığının yok edilmesi ile birlikte 12 Eylül Darbesi amacına ulaşmıştır!
12 Eylül Darbesinin üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen, yaşattığı ağır insan hak ihlalleri ve kayıpları adeta bir enkaz olarak toplumun belleğinde yer etmiştir."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.