Suriyeli siyasetçiler: Çözüm eşitlikçi ve çoğulcu anayasada

Suriye Diyalog Çalıştayı'nda buluşarak sorunlarına çözüm arayan siyasetçiler, merkeziyetçi ve iktidar odaklı anayasanın yerine yapılacak yeni anayasanın eşitlikçi, çoğulcu ve kadın özgürlükçü olması gerektiğini dile getirdi.

Suriyeli siyasetçiler: Çözüm eşitlikçi ve çoğulcu anayasada
01 Aralık 2018 Cumartesi 14:47

banner225

Demokratik Suriye Meclisi'nin (MSD) öncülüğünde “Suriye’yi yeniden inşa edelim ve geliştirelim” adıyla Girê Spî'nin Eyn İsa beldesinde düzenlediği Suriye Diyalog Çalıştayı, sonuç bildirgesi ile son buldu. Çalıştayda, “İnsani durum”, “Ekonomi”, “Sistemin inşası” konularının yanı sıra “Kadın mücadelesinin çözümdeki yeri”, “Suriye Anayasası” ve “Suriye muhalefetinin nasıl ortaklaştırılması gerektiği” konuları tartışıldı. Çalıştay sonucunda muhalefetin bir araya getirilmesi amacıyla kongre kararı alındı. Çalıştayda üzerinde durulan önemli konulardan biri de “Yeni Suriye Anayasası” oldu. Anayasa hakkında konuşan katılımcılar, eşitlikçi, çoğulcu ve kadın özgürlükçü olması gerektiği üzerine hemfikir. 

HER HALK OLMALI

Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan Arap Ulusal Koalisyonu Genel Sekreteri Hikmet Hebib, yaptıkları çalışmanın kendileri için önemli olduğunu belirtti. Suriyelilerin Suriyelilerle tartıştığını ifade eden Hebib, bütün halkların ve kesimlerin bir araya gelerek çözüm yolları aradıklarını söyledi. Suriye krizinin Suriye’den olmayan kişilerle ülke dışında yapılan görüşme ve toplantılarla değil Suriyelilerin bulunduğu bir platformda olabileceğini vurgulayan Hebib, “Devletlerin ya da bölgesel güçlerin olmadığı, halkın olduğu platformlar ile olabilir. Hep birlikte toplandık, bunun ilk adımlarını atmaya çalışıyoruz. Yönetimden birbirimiz ile nasıl yaşayacağımıza kadar tartıştık. Önemli bir etkinlik oldu. Fikirlerimizi paylaştık. En önemli konulardan biri anayasa oldu. Onun üzerinden uzun tartışmalar yürüttük. Artık eski BAAS tarzı ile bu iş olamaz. Yeniden halkı bir araya getirecek ve yaşam koşulları olacak bir anayasa olması gerekiyor. Bugün Suriye halkı bunları kendi topraklarında aldığı kararlar ile yapmak istiyor. MSD de bunun öncülüğünü yapıyor. Oluşacak olan anayasa bu gün olduğu gibi bizi bir araya getirecek ve iletişimde olacağımız bir anayasa olmalı ki halklar yaşayabilsin” dedi.

DİLLER KORUNMALI

Şam’dan katılan Teyar EL Wetani Partisi üyelerinden Besel El Tebib de, oluşturulacak anayasada herkesin hakkının korunması gerektiğini dile getirdi. Birinci önceliğin bu olması gerektiğini ifade eden Tebib, diğerinin ise Suriye topraklarının birliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Eski anayasada bazı şeylerin muğlak bırakıldığını, onun için yapılan anayasada köklü değişikliklerin olması gerektiğini aktaran Tebib, şöyle devam etti: “Bu anayasayı gözetecek güçlü yapılar oluşturmak lazım. Halkın önde gelenlerinden oluşturulan bir meclis de olabilir. Bunu halen tartışıyoruz. Suriye halklarının çıkarlarına hizmet etmelidir. Anayasada dilin tanımı da iyi olmalıdır. Hangi dil esas alınacaksa, o seçilir. Fakat burada yaşayan diğer kesimlerin dilleri de koruma altına alınmalıdır. Her bölge de kendi anadili ile konuşmalı ve yaşamalıdır.”

‘KADINLARIN ROLÜ HER YERDE OLACAK’

Suriye Kadın Meclisi Başkanı Lina Berekat ise, çok farklı kesimlerin aynı masada oturduklarını söyledi. Suriye’nin bugüne kadar önemli aşamalardan geçtiğini hatırlatan Berekat, eski Suriye anayasasının merkeziyetçi ve iktidarcı bir anayasa olduğunu anımsattı. Bunun değiştirilmesinin aciliyet taşıdığına vurgu yapan Berekat, şöyle devam etti: “Bizim öngördüğümüz ise Suriye’de ne kadar halk, kesim ve inanç varsa onları gözeterek yapılmalı. Ve hazırlanış sürecine de dahil edilmeliler. Kadınlar olarak büyük bir mücadele verdik. Suriye savaşında kadınlar büyük bir bedel ödedi. Kan döktü ve büyük işkencelerden geçti. Onun için kadınların hakları korunarak, anayasa oluşturulmalı. Kimsenin kadınların haklarına karışma hakkı olmaması gerekiyor. Kadınların rolü her yerde olacak. Eşit haklarda Suriye’nin geleceğinde yer almalılar.”

MA / Nazım Daştan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.